Caracas/Lima - Po útocích na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se dnes ostatní země Latinské Ameriky postavily za Venezuelu. Nesouhlasí se slovy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Trump Venezuele v pátek pohrozil vojenským zásahem. Trumpův překvapivý komentář by tak mohl poskytnout levicovému venezuelskému prezidentovi regionální podporu v době, kdy se Venezuela pomalu stává v Latinské Americe vyděděncem, uvedla agentura Reuters.
Trump v pátek uvedl, že možným řešením situace ve Venezuele je vojenská intervence. Madurovi kritici tak byli postaveni mezi dvě možnosti - buď podpořit myšlenku zahraniční invaze, anebo podpořit prezidenta, kterého označují za diktátora.
Venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino už v pátek Trumpova slova označil za akt šílenství a maximálního extremismu. Ministr zahraničí Jorge Arreaza pak dnes uvedl, že Venezuela odmítá nepřátelské hrozby a vyzval ostatní země Latinské Ameriky, aby se spojily proti Washingtonu.
"Chceme vyjádřit vděčnost za všechna vyjádření solidarity a odmítnutí použití síly od vlád po celém světě, včetně Latinské Ameriky," řekl Arreaza. Upozornil, že některé z těchto zemí v poslední době kritizovaly Venezuelu, ale i tak slova amerického prezidenta odmítly.
Peru, které je jedním z největších kritiků Madura, uvedlo, že Trumpova hrozba je proti zásadám Organizace spojených národů. Mexiko a Kolumbie se připojily vlastními prohlášeními v podobném duchu. Regionální sdružení Mercosur dodalo, že odmítá použití síly vůči Venezuele, přestože země minulý týden svou činnost ve sdružení pozastavila na neurčito.
Ministr zahraničí Peru Ricardo Luna uvedl, že jeho země jedná s dalšími zeměmi regionu o písemné odpovědi. Peru přitom v pátek vyhostilo venezuelského velvyslance.
Související
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Venezuela , Brazílie
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 56 minutami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 1 hodinou
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 2 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 3 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 3 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 4 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 5 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 5 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 6 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 7 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 7 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 8 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
Po roce si zopakovaly souboj o bronz se Švédskem a po roce z toho bronz opravdu byl. České hokejistky do 18 let se krátce po vstupu do nového roku 2026 postaraly o další medaili ze světového šampionátu pro český hokej. Připomeňme, že úplně v úvodu nového roku si pro stříbro ve své věkové kategorii stihli dojít na mistrovství světa hokejisté do 20 let. Nyní tedy na ně navázala děvčata do 18 let poté, co Švédky dokázaly porazit 4:3.
Zdroj: David Holub