Washington/Soul/Peking - Dnešní severokorejská nukleární zkouška je podle amerického prezidenta Donalda Trumpa hrozbou bezpečnosti Spojených států. Sousedé KLDR po dnešním jaderném testu provádějí měření radioaktivity.
"Severní Korea provedla velký nukleární test. Jejich slova a kroky zůstávají vůči USA velmi nepřátelské a nebezpečné. Severní Korea je zločinecký stát, který se stal velkou hrozbou a hanbou pro Čínu, která se snaží pomoci, ale jen s malým úspěchem," uvedl Trump.
Trump v sérii dnešních tweetů také poznamenal, že Jižní Korea nyní zjišťuje to, co jí on již říkal. "Rozumí jen jediné věci!" dodal Trump s očividným odkazem na tvrdý postup vůči Pchjongjangu.
Bílý dům uvedl, že Trump se dnes kvůli severokorejskému nukleárnímu testu sejde se svými bezpečnostními poradci, aby s nimi projednal další postup. "Bezpečnostní tým vše pečlivě sleduje," sdělila Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.
Strach z radioaktivity
Radioaktivní látky uvolněné do vzduchu mohou podle médií poskytnout odborníkům klíčové podrobnosti o explozi a o použité bombě. Předběžně se odhaduje, že nálož měla sílu asi 100 kilotun TNT.
Rusko již oznámilo, že situace na Dálném východě je v normě a že lidem žádné nebezpečí nehrozí. Severokorejská televize v oficiálním prohlášení sdělila, že po úspěšné zkoušce termojaderné nálože do ovzduší neunikla žádná radiace.
Čínský úřad pro jadernou bezpečnost ohlásil, že u hranic sleduje hodnoty radiace, vlastní měření vedou také Rusko a Japonsko s Koreou. CNN oznámila, že rovněž Spojené státy vyslaly své letouny WC-135, které jsou uzpůsobeny k měření hodnot radiace v ovzduší. Američané mají rovněž v oblasti pozemní stanice, které k monitorování radiační situace používají.
Související
Trump zasadil boji s oteplováním smrtelnou ránu. Éra klimatických regulací je definitivně u konce
„Největší deregulace v americké historii.“ Trump zrušil vědecké rozhodnutí omezující plyny oteplující planetu
Donald Trump , Severní Korea (KLDR) , Čína , Rusko , radioaktivita
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
před 52 minutami
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
před 57 minutami
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
před 1 hodinou
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
před 2 hodinami
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
před 2 hodinami
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
před 3 hodinami
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
před 4 hodinami
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
před 5 hodinami
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
před 5 hodinami
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
před 6 hodinami
Macron na MSC: Nastal čas, aby Evropa uvažovala o vlastních jaderných zbraních
před 7 hodinami
Ukrajina mrzne. Proč jsou ruské údery na energetickou síť tak efektivní? V Česku by měly stejný účinek
před 8 hodinami
Cvičení jednotek NATO se zúčastnili i Ukrajinci. Výsledky byly otřesné, dva prapory rozmetali za jediný den
před 10 hodinami
Zimní počasí se znovu chopí otěží. Má sněžit i mrznout
včera
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
včera
Policie se snaží ztotožnit neznámou ženu. Tělo se našlo v lese u Říčan
včera
Čeští hokejisté ostudu nedopustili. S Francií otočili skóre z 2:3 na 6:3
včera
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
včera
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
včera
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.
Zdroj: David Holub