Jeden ze soudců venezuelského nejvyššího soudu, který dříve patřil k příznivcům tamního režimu, emigroval do Spojených států. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press. Soudce Christian Zerpa utekl z vlasti jen několik dní před inaugurací autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, který se má ve čtvrtek oficiálně ujmout úřadu na další funkční období.
"Prezident Maduro nebyl zvolen ve svobodných volbách, a proto nemůže být znovu uveden do úřadu," vysvětlil Zerpa důvod svého útěku televizi v Miami na Floridě.
"Decidí irme de #Venezuela para rechazar el gobierno de Nicolás Maduro", dijo en la entrevista ex juez de la Corte Suprema de Venezuela, Christian #Zerpa, huyó a USA para protestar por la toma de posesión del Nicolás Maduro esta semana para un controvertido segundo mandato. pic.twitter.com/zHR9nYQH4o
— Yris V (@YrisV) 7. ledna 2019
Loňské prezidentské volby ve Venezuele bojkotovala tamní opozice a za nedemokratické je označily Spojené státy, Evropská unie i více než desítka zemí Latinské Ameriky. Země regionu minulý týden také Madura vyzvaly, aby se úřadu na další období neujímal a vypsal nové volby.
Šestapadesátiletý Maduro, který stojí v čele Venezuely od března 2013, by měl oficiálně složit přísahu na další období ve čtvrtek. Minulý týden vláda rozhodla, že tak učiní před nejvyšším soudem, a ne v parlamentu, jak stanoví ústava. Ceremoniálu se měl účastnit i Zerpa, který to ale odmítl s tím, že Madurova vláda uzurpuje v zemi veškerou moc, včetně soudní, a využívá tento soud k potírání opozice.
Zerpa je jedním ze třicítky soudců nejvyššího soudu, které Madurova vláda jmenovala do funkcí v prosinci 2015 krátce poté, co ve volbách ztratila většinu v parlamentu. S pomocí tohoto soudu pak zablokovala činnost parlamentu, ovládaného opozicí, a ustavila vlastní zákonodárné shromáždění, jehož vznik odmítla opozice i řada tehdejších příznivců vládní strany. Jmenování soudců i vznik ústavodárného shromáždění kritizovala i tehdejší generální prokurátorka Luisa Ortegová, která ze země posléze rovněž uprchla.
Když se o víkendu objevily první zprávy o zmizení soudce Zerpy, nejvyšší soud informoval, že už od loňského listopadu vyšetřuje Zerpu kvůli "sexuálnímu obtěžování a psychologickému násilí" vůči zaměstnankyním jeho soudu.
Venezuela se v posledních letech potýká s ekonomickou krizí, v zemi je nedostatek základních potravin i léků, stále častější jsou v řadě regionů výpadky dodávek vody i elektřiny. Kvůli krizi, za níž stojí podle expertů světový propad cen ropy i řízená hospodářská politika socialistické vlády, a kvůli represím vůči opozici, utekly z této třicetimilionové země v posledních letech podle OSN tři miliony lidí.
Související
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Evropu v současné době sužuje historická vlna veder, která přepisuje teplotní rekordy na celém kontinentu. Francie zažila své vůbec nejteplejší dny v historii, kdy v západních oblastech rtuť teploměru vystoupala na 39 až 43 stupňů Celsia, a zaznamenala také nejteplejší noc s průměrem 21,6 stupně Celsia. Celostátní průměrná teplota 29,9 stupně Celsia představuje nejvyšší hodnotu od začátku měření v roce 1947, přičemž 147 francouzských měst dosáhlo svých historických červnových maxim. Velká Británie zaznamenala nejteplejší červnový den od začátku měření s teplotou 36,1 stupně Celsia a červnové rekordy padly také v Česku, ve Španělsku, Německu, Rakousku, Nizozemsku a Švýcarsku.
Zdroj: Libor Novák