Mexická vláda dnes uvedla, že nehájí dosavadního venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a že v současné politické krizi ve Venezuele chce zůstat nestranná. Informovala o tom agentura Reuters.
"Nehájíme Madura ani jeho režim, nezaujímáme v této věci žádné politické stanovisko, přejeme si dialog," řekl podle Reuters šéf mexické diplomacie Marcelo Ebrard. "Nepřidáváme se na žádnou stranu, každý může mít svůj názor," uvedl také ministr.
Evropská unie, Spojené státy i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa coby prozatímní legitimní hlavu státu. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.
Reuters připomíná, že Mexiko dříve patřilo k hlasitým kritikům venezuelského socialistického prezidenta Madura, nicméně jeho vztahy s Caracasem se zlepšily po nástupu levicového mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora k moci. Madura minulý měsíc pozval na svou inauguraci. Jeho vláda tvrdí, že zastává politiku neutrality a nevměšování.
Venezuela za Madurovy vlády, která je obviňována z pronásledování opozice a porušování lidských práv, prožívá hlubokou ekonomickou a humanitární krizi. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony jejích obyvatel.
Související
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
před 2 hodinami
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
před 3 hodinami
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
před 3 hodinami
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
před 4 hodinami
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
před 5 hodinami
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
před 6 hodinami
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
před 6 hodinami
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
před 7 hodinami
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
před 8 hodinami
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
před 9 hodinami
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
před 10 hodinami
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 10 hodinami
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 11 hodinami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 12 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 12 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 14 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
Pardubice se konečně dočkaly. Na Pernštýnském náměstí se ve čtvrtek konaly oslavy prvního extraligového titulu po 14 letech. Dynamo jej získalo po vítězství v prodloužení úterního šestého zápasu finále play-off v Třinci.
Zdroj: Jan Hrabě