Washington - Světový mírový index (GPI) ve středu zveřejnil výsledky průzkumu, podle kterého patří Česko mezi nejmírumilovnější státy. Informuje o tom webový portál britské televize UTV.
Nejmírumilovnější zemí je podle GPI Island následovaný Novým Zélandem a Japonskem. Čtvrtou příčku obsadilo Dánsko a první pětku uzavřelo Česko.Británie skončila podle průzkumu na 26. příčce, Německo 15., Francie 36. a Spojené státy se objevily až na 82. místě. Na opačném konci žebříčku čítajícím 153 zemí se umístilo Somálsko, těsně před ním skončily Irák, Súdán, Afghánistán a KLDR.Česká republika loni obsadila 12. místo, o rok dříve šesté.Institut každý rok hodnotí světový mírový index, který zohledňuje desítky kritérií. Patří mezi ně počet vnitrostátních ozbrojených konfliktů, počet mezinárodních ozbrojených konfliktů, kterých se země účastní, výše výdajů na zbrojení v porovnání s HDP, počty mrtvých z vnitrostátních a zahraničních konfliktů, politická stabilita, počet uprchlíků, dodržování lidských práv, počet násilných trestných činů, počet teroristických útoků, počet policistů na 100 000 obyvatel, přístup ke zbraním nebo počet vězněných.Podle průzkumu byl svět v letošním roce, zejména kvůli konfliktům v arabských zemí, "o něco méně klidný".Světový mírový index (GPI) sestavila organizace The Economist Intelligence Unit, která je součástí britského týdeníku The Economist.
Související
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
před 2 hodinami
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
před 4 hodinami
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
před 5 hodinami
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
před 6 hodinami
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
Čína odložila start své vesmírné mise Čchang-e 7, jejímž hlavním cílem je vyhledávání zásob vodního ledu v oblasti jižního pólu Měsíce. Sonda měla podle původních plánů odstartovat z kosmodromu Wen-čchang na ostrově Chaj-nan. Čínský úřad pro pilotované vesmírné lety však v oficiálním prohlášení uvedl, že mise nesplňuje potřebné podmínky pro start a v letošním plánovaném okně k oběžné dráze neodletí.
Zdroj: Libor Novák