New York - Američané se chystají protestovat proti tomu, aby na jihu newyorského ostrova Manhattanu byli souzeni spiklenci z 11. září 2001. Informuje o tom v úterý agentura Reuters.
Odpůrci tohoto plánu uspořádají 5. prosince na Manhattanu demonstraci. Budou na ní požadovat, aby se soud s islamistickými teroristy uskutečnil jinde než přímo u místa nazývaného Ground Zero, kde se tyčily k nebi mrakodrapy Světového obchodního centra.
"Je to pro ně (teroristy) šance, aby vedli svůj džihád v soudní síni jen kousek od Ground Zero," citují Reuters Debru Burlingamovou, spoluzakladatelku sdružení nazvaného Koalice nikdy nezapomeň na 11. září, které demonstraci plánuje.
Místem protestu bude prostranství před budovou federálního soudu.
Chce se ho účastnit i hasič Tim Broen, který jedenáctého září v Severní věži Dvojčat ztratil svého přítele. "Dáme teroristům to nejlepší pódium, které si mohli přát. Vůbec jsme se z 11 září nepoučili," říká.
"Naše skupina požaduje, aby byli souzeni vojenským tribunálem jako váleční zločinci," vysvětluje Burlingamová.
Proti procesu s teroristy v srdci Ameriky vyslovují námitky také opoziční republikáni. Tvrdí, že vystaví město zbytečnému riziku – islamisté se za něj budou chtít pomstít a jejich terčem bude opět New York.
Americká justice zatím nesdělila, kdy budou procesy zahájeny.
Před newyorský soud by měl předstoupit Chálid Šajch Muhammad, pokládaný za mozek útoků, a jeho čtyři komplicové.
"Vláda pro ně bude žádat trest smrti," oznámil již dříve americký ministr spravedlnosti Eric Holder.
Rozhodnutí postavit tyto teroristy před newyorský soud je součástí Obamovy strategie zavřít věznici Guantánamo a soudit islamisty civilními soudy.
Jedenácté září 2001 se zapsalo do historie jako den nejkrvavějších atentátů islamistů na západní civilizaci. Teroristé vyzbrojení noži se zmocnili čtyř boeingů na letištích v Bostonu, Newarku a Washingtonu. Dvě z letadel navedli únosci do věží Světového obchodního centra na newyorském Manhattanu, třetí na sídlo ministerstva obrany - budovu Pentagonu ve Virgínii. Čtvrtý boeing namířili střemhlav do pole ve státě Pensylvánii poté, co se skupina pasažérů pokusila proniknout do pilotní kabiny, kterou ovládli únosci.
Při koordinovaném útoku zahynulo 2 974 lidí. Toto číslo nezahrnuje 19 mrtvých atentátníků na palubách letadel.
Související
Trump přišel s dalším kontroverzním návrhem. Chce si přivlastnit památník 11. září, New York se bouří
Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák