Saná - Atentát spáchaný v dubnu při bostonském maratonu prokázal špatný stav bezpečnostních složek v USA a povzbudil americké muslimy k dalším akcím na obranu své víry. V audionahrávce, která se dnes objevila na internetu, to na adresu Američanů prohlásil velitel Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) Kásim Rimí. Bomby, jaké byly použity v Bostonu, jsou podle něj "dostupné všem".
"Události v Bostonu, stejně jako dopisy s jedy (poslané do Bílého domu), ať už je poslal kdokoli, jsou znamením, že byla prolomena kontrola vaší bezpečnosti a že operace v USA nabraly nekontrolovatelný směr. Každodenně dostanete úder tam, kde ho čekáte nejméně, a vaši politici proti tomu nebudou moci nic dělat. Stejně jako ostatní si i vy zakuste hořkost války, smrti, ničení a nebezpečí," vyhrožuje na nahrávce Rimí.
Rimí také prohlásil, že operace Al-Káidy neskončily smrtí vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, ani likvidací Anwara al-Awlakiho z AQAP. Oba byli zabiti v roce 2011. Řekl také, že zatímco v minulosti působily skupiny bojovníků svaté války hlavně v Afghánistánu, nyní jsou po celém světě. "Jsou vám blízko, ne-li u vás," prohlašuje na nahrávce. Vyzval také muslimy žijící v USA, aby "byli pevní v obraně své víry".
Zabitím Usámy bin Ládina se podařilo výrazně oslabit teroristickou síť Al Kajda. Větší nebezpečí ale v současnosti představují její odbočky, zejména Al Kajda na Arabském poloostrově (AQAP), které by mohly představovat globální hrozbu i za deset let. Na slyšení v americkém Kongresu to už před rokem prohlásil dnes bývalý ředitel CIA David Petraeus.
Petraeus uvedl, že za nejnebezpečnější z těchto nových teroristických organizací považuje AQAP, která připravila i neúspěšný útok na osobní letadlo do Detroitu o Vánocích 2009. Za další nebezpečí považuje šéf CIA islamistické organizace v Somálsku, kterým se daří verbovat stovky zahraničních bojovníků.
"Nevěřím, že bude Al Kajda ještě za deset let existovat v té formě, v jaké existuje nyní. A určitě nebude existovat v té formě, v jaké tu byla před deseti lety," řekl ředitel amerických tajných služeb James Clapper, který Petraeuse na slyšení v Kongresu doprovázel. "Myslím si však, že nebezpečím pro nás budou takzvané odbočky Al-Káidy," dodal.
Související
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
USA (Spojené státy americké) , Al-Káida , Terorismus
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 1 hodinou
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 2 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
Evropská unie nehodlá ustoupit tlaku Spojených států a bude i nadále důsledně vymáhat svá pravidla pro fungování digitálních platforem. Současný eurokomisař pro vnitřní trh Stéphane Séjourné ve středu jasně prohlásil, že americké vízové sankce nemohou ovlivnit suverenitu evropských národů ani jejich demokraticky přijaté zákony. Reagoval tak na krok Washingtonu, který zakázal vstup do země osobám spojeným s prosazováním Aktu o digitálních službách (DSA).
Zdroj: Libor Novák