Mexico - Čtyři americké letecké společnosti ve čtvrtek zrušily lety z mexického hlavního města po erupci vulkánu Popocatepetl, který je vzdálen asi 65 kilometrů od letiště v mexické metropoli. Ze sopky stoupají oblaka dýmu a prachu, z kráteru periodicky vystřeluje kamení.
Lety z Mexika zrušily společnosti American Airlines, U.S. Airways, Delta a Alaska Airlines. Samotné letiště uzavřeno nebylo, protože neklidná hora zatím letový provoz bezprostředně neohrožuje. Zrušeno bylo zatím necelých 50 letů do Spojených států, čtyři vnitrostátní lety odvolala i místní společnost Aeromexico.
Popocatepetl je svou nadmořskou výškou 5 465 m druhým nejvyšším vrcholem Mexika a druhou nejvyšší sopkou severoamerického kontinentu. Vrchol je celý rok pokryt sněhem a ledem, často jsou nad vrcholem vidět mračna pocházející z probíhajících vulkanických procesů. Dnešní kužel se začal vytvářet přibližně před 10 000 lety. Vícekrát za sebou rostl a byl ničen sopečnými výbuchy.
Jméno Popocatepetl pochází z jazyka původních obyvatel - popoca znamená kouřit a tepetl hora.
Větší erupce byly zaznamenány v letech 1519 a 1663. Další velké exploze byly pozorovány v letech 1920 - 1922 a v roce 1947. Menší erupce byla 21. 12. 1994, kdy popel a plyny pokryly oblast do vzdálenosti až 25 km. V roce 2000 bylo z oblasti evakuováno přibližně 25 000 lidí.
Hora byla vždy posvátná. Z Evropanů na vrchol poprvé vystoupili Španělé v roce 1519. Na svazích sopky jsou kláštery, které jsou zařazeny na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO a pocházejí z 16. století.
(Zdroj: quido.cz)
Související
Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace
Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 2 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
Česko si v těchto dnech může odpočinout od horkého počasí, jenže tropy se k nám vrátí ještě tento týden. Další epizoda letního seriálu připadne na víkend, kdy budou maximální teploty stoupat výrazně nad třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě