Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a Roberta Costy dvakrát tajně zavolal svému čínskému protějšku kvůli obavám, že by tehdejší prezident USA Donald Trump mohl rozpoutat válku s Čínou. Poté, co Trump prohrál volby, pak generál údajně podnikl sérii kroků, aby mu zabránil v případném použití jaderného arzenálu. Milley dnes prohlásil, že civilní vedení armády nikdy neobcházel, a Bílý dům následně v prohlášení uvedl, že prezident Joe Biden generálovi nadále plně důvěřuje.
Předseda sboru náčelníků štábů Milley podle novinářů zavolal čínskému generálovi Li Cuo-čchengovi nejprve 30. října 2020, tedy čtyři dny před americkými prezidentskými volbami. Podruhé se s ním spojil 8. ledna, tedy dva dny poté, co Trumpovi příznivci obsadili budovu amerického Kongresu.
Milley v hovorech podle knihy ujišťoval generála čínské armády, že Spojené státy jsou stabilní a nezaútočí na Čínu. Kdyby na ni zaútočily, dal by prý svému protějšku včas vědět. "Generále Li, chci vás ujistit, že americká vláda je stabilní a vše bude v pořádku," řekl Milley podle novinářů v prvním telefonickém rozhovoru. "Nezaútočíme na vás ani proti vám neprovedeme žádné bojové operace," dodal. "Kdybychom na vás zaútočili, včas vám zavolám. Nebude to překvapení," prohlásil údajně Milley.
S odhalením přišli legendární novinář Bob Woodward a reportér listu The Washington Post Robert Costa v nové knize Peril (Nebezpečí), která má vyjít příští týden a opírá se o asi 200 rozhovorů s bývalými a současnými vládními činiteli. Žurnalisté v ní popisují poslední Trumpovy dny v Bílém domě.
Milley měl podle nich v lednu navíc podniknout sérii kroků, jejichž cílem bylo zabránit případnému rozkazu tehdejšího prezidenta k použití jaderných zbraní. Vysoce postaveným armádním představitelům nařídil, aby bez jeho vědomí nepřijímali rozkazy od nikoho jiného. "Nikdy nevíte, co je prezidentův spouštěcí bod," řekl generál svému personálu.
"Snažím se vám říct, že když ho nedokázali odradit od útoku na Kapitol, kdo ví, co udělá příště? A je ve vedení Bílého domu někdo, kdo dělá něco jiného, než že mu leze do jeho tlustého zadku? Vy víte, že je šílený," řekla podle výňatku z knihy demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová Milleymu. Ten jí podle Woodwarda a Costy odpověděl, že s ní ve všem naprosto souhlasí.
Trump podle agentury Reuters obvinění zpochybnil a označil je za "vykonstruované". Prý ho nikdy nenapadlo zaútočit na Čínu. Dodal, že kdyby se prokázalo, že Milley jednal za jeho zády, měl by být souzen za zradu.
Milleyho mluvčí dnes prohlásil, že generál všechny hovory se svými zahraničními protějšky prováděl podle příslušných protokolů s vědomím ministerstva obrany i mezirezortních skupin. "Generál Milley nadále jedná a radí v rámci svých pravomocí, v zákonné tradici civilní kontroly nad armádou a podle své přísahy," dodal mluvčí.
Bílý dům později v prohlášení uvedl, že Biden považuje Milleyho za "patriota, který je oddaný ústavě" a že prezident má naprostou důvěru v generálovy vůdčí schopnosti.
Republikán Marco Rubio vyzval současného prezidenta Bidena, aby Milleyho okamžitě zbavil funkce. Trump jmenoval Milleyho předsedou sboru náčelníků štábů v roce 2018, ale začal ho kritizovat poté, co sám prohrál volební souboj s Bidenem.
Související
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
USA (Spojené státy americké) , Čína , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
před 35 minutami
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
před 1 hodinou
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 2 hodinami
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 3 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 4 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
včera
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
včera
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
Evropská unie čelí vlně kritiky kvůli plánovanému bruselskému setkání s delegací Tálibánu, které má podle lidskoprávních aktivistů a europoslanců potenciál normalizovat režim systematicky potlačující práva žen. Belgické ministerstvo zahraničí potvrdilo, že afghánským zástupcům udělilo pět jednodenních víz. Schůzka navazuje na několikaměsíční rozhovory, které Evropská komise vede od začátku roku s cílem vyjednat zefektivnění a navýšení počtu deportací afghánských migrantů zpět do vlasti.
Zdroj: Libor Novák