Americký prezident Joe Biden dnes formálně uznal za genocidu systematické zabíjení a deportace stovek tisíc Arménů, páchané vojáky Osmanské říše před více než sto lety. Informovala o tom agentura AP. Bidenovi předchůdci se používání termínu genocida v souvislosti s událostmi z let první světové války po desetiletí vyhýbali v obavě, aby si nepohněvali spojenecké Turecko.
Biden v pátek telefonoval s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem se svým záměrem vydat prohlášení o genocidě ho obeznámil. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes odmítl politizaci debaty kolem Arménů třetími stranami. Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua Turecko uznání masakrů vůči Arménům za genocidu zcela odmítá a nepotřebuje od nikoho poučování o svých dějinách.
"Americký lid ctí všechny Armény, kteří přišli o život v genocidě, která začala na den přesně před 106 lety," uvádí se v Bidenově prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. USA podle prezidenta cítí závazek zabránit opakování podobných zvěrstev. Arménský národ podle něj přežil díky síle a odolnosti, ale nikdy nezapomněl na své tragické dějiny. "Ctíme vaše dějiny. Vidíme tu bolest. Potvrzujeme dějiny. Nečiníme tak proto, abychom někoho vinili, ale abychom zajistili, že se to, co se stalo, nikdy nebude opakovat," prohlásil šéf Bílého domu.
Ankara k prohlášení z Washingtonu okamžitě zaujala příkře odmítavé stanovisko. "Nepotřebujeme, aby nás kdokoli poučoval o čemkoli z našich dějin. Politický oportunismus je největší zrada míru a spravedlnosti," uvedl na twitteru turecký ministr zahraničí Çavuşoglu. "Zcela odmítáme toto prohlášení založené toliko na populismu," dodal. "Toto prohlášení USA, které které překrucuje historické skutečnosti, vědomí tureckého lidu nikdy nepřijme a otevře to hlubokou ránu, která podrývá naši vzájemnou důvěru a přátelství," uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. Mluvčí tureckého prezidenta Erdogana Ibrahim Kalin pak Bidenovi poradil, aby se podíval na minulost a přítomnost své vlastní země.
Slova amerického prezidenta naopak uvítala Arménie. "Arménský národ a všichni Arméni světa přijali vaše poselství s velkým nadšením," uvedl ve svém prohlášení arménský premiér Nikol Pašinjan. Podle něj jde o "mohutný krok na cestě pravdy a historické spravedlnosti" a "nedocenitelnou podporu pro potomky obětí genocidy".
Počet obětí masakrů se odhaduje až na 1,5 milionu. Turecko jako nástupce Osmanské říše debaty o genocidě odmítá a tvrdí, že údaje o počtu zavražděných jsou nadsazené a že mrtví byli oběťmi občanské války, nikoli genocidy. Biden svým dnešním prohlášením dodržel slib, který učinil v prezidentské kampani přesně před rokem na den připomínky genocidy Arménů v Osmanské říši. Část světa uznává, že události z let 1915 až 1923 byly součástí úsilí o vyhlazení Arménů. Kromě politiků v Arménii si dnes vyvražďování Arménů připomněl například i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Nejmenovaný vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy podle agentury Reuters řekl, že Washington považuje Ankaru i nadále za důležitého spojence v NATO a že Biden v pátečním telefonátu Erdoganovi navrhl osobní setkání na červnovém summitu NATO.
Genocidu Arménů osmanským Turkům připisuje kromě mnohých historiků více než dvacítka zemí. Vláda Spojených států až dosud takovéto oficiální stanovisko nevydala, Kongres nicméně v roce 2019 schválil výzvu, aby se uznání genocidy stalo formální součástí americké zahraniční politiky. Symbolické prohlášení Biden učinil v den, kdy podle historiků uplynulo 106 let od začátku přibližně ročního teroru páchaného na Arménech na území dnešního Turecka.
Za genocidu tehdejší události označil v loňském usnesení český Senát, ve stejném duchu se dříve vyjádřil i český prezident Miloš Zeman.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko vyhrálo svůj první zápas proti Dánsku 4:1
včera
Zelenskyj: Rozvědka zajistila dokumenty, podle kterých Rusko plánuje útok na prezidentskou kancelář
včera
Majitelé amerických hotelů jsou v rozpacích. Před mistrovstvím světa ve fotbale zůstávají poloprázdné
včera
MS v hokeji: Finové si na úvod poradili s Němci, Kanada ve šlágru se Švédskem zopakovala rok starou výhru
včera
Si Ťin-pching poletí za Trumpem do USA
včera
Trump ustupuje. Už mu nevadí, že by Írán v budoucnu obohacoval uran
včera
Žádná dohoda o AI, Íránu či Tchaj-wanu. Co tedy Trump v Číně vyjednal?
včera
Desítky mrtvých, stovky nakažených. V Kongu vypukla epidemie eboly, CDC se obává dalšího šíření
včera
Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko
včera
Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu
včera
Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu
včera
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
včera
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
včera
Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce
včera
Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení
včera
Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají
včera
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
včera
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
včera
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
14. května 2026 22:06
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
Princezna Kate ve středu k velké radosti přítomných zahájila dvoudenní návštěvu Itálie, která je zásadním milníkem během jejího návratu k pracovním povinnostem po boji s vážnou nemocí. Ve městě Reggio Emilia se dočkala velkolepého a vřelého uvítání, informovala BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková