Biden poprvé hovořil s Putinem. Ptal se ho na pro Rusko nepříjemná témata

Prezident Joe Biden poprvé hovořil s ruským prezidentem Putinem. Během telefonátu vyjádřil obavy ohledně kybernetického útoku na vládní instituce Spojených států, vměšování Ruska do prezidentských voleb nebo Navalného. Informovala o tom mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Joe Biden
doporučujeme

O hovoru mezi prezidenty informoval krátce po úterní tiskové konferenci mluvčí Bílého domu server Politico. Telefonát údajně inicioval Biden. V něm měl vyjádřit obavy ohledně údajného kybernetického útoku na instituce Spojených států loni v prosinci, vměšování Ruska do listopadových voleb nebo ohledně činnosti ruské rozvědky v Afghánistánu, která měla údajně platit povstalcům napojeným na Talibán za zabití amerických vojáků.

Dle Psakiové se měl Biden v rozhovoru dotknout i okolností otravy opozičního předáka Navalného a násilného zacházení s protestujícími na jeho podporu. Biden měl zároveň hovořit o zájmu Spojených států na prodloužení dohody START o dalších pět let. Dohoda o snižování počtu jaderných zbraní totiž vyprší 5. února. V tomto bodě údajně mezi oběma lídry panovala shoda.

Biden se mimo jiné s Putinem měl dohodnout na oboustranné transparentnosti a průběžné komunikaci mezi Kremlem a Washingtonem. Biden měl také dle Psakiové ruskému prezidentovi zdůraznit, že v případě agresivního jednání budou Spojené státy připraveny tvrdě hájit své zájmy.

Kromě prezidenta Putina se Biden spojil již s několika světovými lídry včetně britského premiéra Borise Johnsona, kanadského premiéra Justina Trudeaua nebo francouzského prezidenta Emanuela Macrona. Speciálně v případě Ruska ovšem Biden avizoval zavedení přísnější politiky. Tím se tak výrazně liší od svého předchůdce Donalda Trumpa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama