Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval "následky"

Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti migrantům z rozsáhlého tábora na jihu Texasu a uvedl, že na sebe v tomto směru bere zodpovědnost. Odsoudil při tom nedělní zásah jezdecké jednotky pohraniční stráže, který označil za ostudu.

Joe Biden.

S odkazem na současné vyšetřování oznámil, že "to bude mít následky". Tábor u města Del Rio, kde v posledních dnech pobývaly tisíce lidí z Haiti a dalších zemí, už je nyní prázdný, uvedl později tamní starosta.

Americký prezident vývoj okomentoval v odpovědi reportérce, která nedávné dění na americko-mexické hranici označila za chaos a Bidenovi připomenula, že před loňskými volbami sliboval obnovení "morální pověsti" Spojených států a konec tvrdé imigrační politiky tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. "Selhal jste s tímto slibem? Tohle se děje pod vaším dozorem," uvedla novinářka.

"Samozřejmě, že na sebe beru zodpovědnost, jsem prezident," reagoval Biden. Následně kritizoval zásah pohraničníků na koních, kteří se v neděli u řeky Rio Grande postavili do cesty migrantům přicházejícím z Mexika. Novináři pak zachytili, jak jezdci některé běžence tmavé pleti nahánějí po břehu a jak nejméně jeden z nich zastrašuje přítomné svými otěžemi.

"Je to nehorázné. Slibuji vám, že ti lidé za to zaplatí," prohlásil Biden. "Probíhá vyšetřování a bude to mít následky. Bude to mít následky. Je to ostuda, ale je to i víc než ostuda. Je to nebezpečné, je to špatně. (...) Jednoduše tohle nejsme my," pokračoval.

Jeho vláda ovšem nečelí kritice jen kvůli incidentu u Rio Grande, ale i kvůli využívání opatření z Trumpovy éry k okamžitým deportacím migrantů zpět do jejich domovských zemí. V případě tábora u texaského města Del Rio tvořili většinu z původních skoro 15.000 migrantů lidé z Haiti a úřady už nejméně 1400 z nich poslaly v letadlech zpět. Jejich vlast přitom trápí extrémní chudoba a mocenská krize, kterou prohloubil červencový atentát na prezidenta Jovenela Moïseho.

Za hromadné deportace na Haiti vládu kritizoval kromě jiných lídr Bidenovy Demokratické strany v americkém Senátu Chuck Schumer. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi zase upozornil, že postup amerických úřadů může být v rozporu s mezinárodním právem. Ve středu na svůj post rezignoval zvláštní vyslanec USA na Haiti Daniel Foote, který v rezignačním dopise vyhošťování označil za "nelidské".

Americké úřady zároveň část haitských migrantů zadržených u texaského pohraničního tábora pouští na americké území. Další nejméně stovky běženců se odebraly zpět do Mexika kvůli obavě z nuceného odletu zpět do vlasti. Podle agentury AP migranti v předchozích dnech proudili opačným směrem i v důsledku dezinformací na sociálních sítích a nepochopení imigrační politiky současné americké administrativy.

V táboře pod mostem spojujícím texaské Del Rio a mexické město Ciudad Acuña už dnes nikdo nezůstával, oznámil na tiskové konferenci starosta z americké strany Bruno Lozano. Odchod migrantů podle AP označil za výtečnou zprávu. Ještě ve středu večer federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti počet lidí v táboře odhadovalo na 5000.

Papež František chce navštívit Kanadu, aby usnadnil usmíření

27.10.2021 16:10 Papež František se chce vydat do Kanady, aby usnadnil usmíření s místními domorodými národy.…

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 10:54 Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 00:01 Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Související:

Právě se děje

reklama