Biden těsně před debatou zveřejnil svoje daňové přiznání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden dnes jen několik hodin před začátkem první předvolební debaty se svým sokem Donaldem Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání za minulý rok. Trump přitom od víkendu čelí zvýšenému tlaku na zveřejnění vlastních finančních záznamů poté, co deník The New York Times napsal, že prezident nezaplatil za posledních 15 let v podstatě nic na federálních daních z příjmu.

Joe Biden
doporučujeme

Někdejší viceprezident podle zveřejněných dokumentů loni odvedl federální vládě 346.000 dolarů (osm milionů korun) z celkových příjmů v hodnotě bezmála 985.000 dolarů (22,8 milionu korun). Od finančního úřadu přitom požadoval vyplatit nazpět 47.000 dolarů (1,1 milionu korun), které podle svého mínění zaplatil vládě nad rámec svých povinností.

List The New York Times v neděli na základě svých zdrojů přišel s informací, že miliardář Trump od roku 2000 až do svého zvolení v roce 2016 nezaplatil žádné daně, v následujících dvou letech pak státu odvedl jen 750 dolarů (zhruba 17.500 Kč). Prezident se přitom zveřejnění svých daňových přiznání již roky brání, a to i soudně. Rozchází se tím s tradicí posledních desetiletí, kdy bylo zvykem, že svoje finanční dokumenty dával volně k dispozici každý prezidentský kandidát.

Bidenův volební tým dnes prostřednictvím své mluvčí Kate Bedingfieldové opět vyzval Trumpa, aby byl ohledně svých financí otevřený. "Pane prezidente, zveřejněte svoje daňová přiznání, nebo sklapněte," uvedla mluvčí.

Oba politici se dnes ve 21:00 místního času (ve středu 3:00 SELČ) utkají v předvolební debatě, která bude jejich prvním a bedlivě očekávaným střetnutím. Pozornost se přitom bude podle řady médií soustředit především na Bidena, který bude muset divákům ukázat, že dokáže předvést konzistentní veřejné vystoupení a vyhnout se přešlapům, kterých se v minulosti několikrát dopustil při svých proslovech. Těchto pochybení Trump využívá k tomu, aby svého brzy 78letého soka označoval za "hlupáka" bez energie potřebné k zastávání nejvlivnějšího veřejného úřadu na světě.

Podle republikánského stratéga Alexe Conanta přitom může dobrým výkonem v debatě nejvíce získat právě Biden, který má díky svému širokému ideologickému záběru větší potenciál přesvědčit dosud nerozhodnuté voliče.

Otázka daňových přiznání bude zřejmě jedním ze stěžejních témat debaty společně s nedávno uvolněným křeslem v Nejvyšším soudu USA, které se republikáni snaží obsadit ještě do listopadových voleb. Uchazeči o Bílý dům však mají diskutovat rovněž o pandemii covidu-19, ekonomice, poctivosti nadcházejících voleb či nedávných demonstracích proti rasismu a policejní brutalitě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA i dva týdny před dnem voleb dál evidují rozmach epidemie

20.10.2020 18:26 Spojené státy v pondělí znovu zaznamenaly okolo 60.000 nových případů nákazy koronavirem a nárůst…

Od Hollywoodu po Wall Street. Biden získává peníze na kampaň od vlivných a…

20.10.2020 16:22 Kampaň demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena často zdůrazňuje roli malých dárců při…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Volby v USA: Obavy vzbuzuje koktejl polarizace, dezinformací a zbraní

20.10.2020 12:02 Aktualizováno Oba hlavní tábory se obviňují ze snahy ukrást volby. Do ulic v různých koutech země vyráží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama