Biden zkritizoval Trumpa, se svými příznivci podle něj ohrožuje demokracii

Americký prezident Joe Biden v projevu ve Filadelfii prohlásil, že extremismus jeho předchůdce v Bílém domě Donalda Trumpa a Trumpových přívrženců mezi republikánskými politiky rozvrací demokracii. Ve městě, které se stalo kolébkou americké demokracie, obvinil své politické odpůrce, že otřásají samými základy Spojených států.

Joe Biden

"Donald Trump a MAGA-republikáni představují extremismus ohrožující samé základy naší republiky," řekl Biden před historickou budovou Independence Hall ve Filadelfii, kde byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států a také americká ústava.

Devětasedmdesátiletý demokratický prezident ostře kritizoval krajní křídlo republikánů a "extrémní filozofii MAGA". Tato zkratka je narážkou na Trumpovo volební heslo z roku 2016 Make America Great Again (učiňme Ameriku opět velikou).

Biden nyní vyčetl přívržencům MAGA, že "nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu", jsou ochotni zvrátit demokratické volby a ignorovat ústavu. Obvinil je, že "jsou odhodláni vrátit tuto zemi nazpátek" a chtějí Ameriku "bez práva na soukromý život, bez práva na antikoncepci, bez práva vzít si toho, koho milujete", tedy bez sňatků osob stejného pohlaví. "Zatímco tu stojím, rovnost a demokracie jsou vystaveny útoku. Nepředstírejme laskavě opak," řekl podle agentury Reuters.

Prezident v narážce na vpád Trumpových přívrženců do sídla Kongresu a Trumpovo zpochybňování výsledku prezidentských voleb zdůraznil, že v USA není místo pro politické násilí. Dodal, že nebude přihlížet, jak se lidé, kteří odmítají uznat porážku, pokoušejí ukrást volby.

"Dlouho jsme si říkali, že americká demokracie je zaručena. Ale není. Musíme ji bránit. Chránit ji. Postavit se za ni. Každý z nás," zdůraznil podle serveru BBC News.

Zástupci krajní pravice "tleskají hněvu, živí se chaosem, nežijí ve světle pravdy, ale ve stínu lži", řekl Biden, který se snaží vyburcovat voliče demokratů a přesvědčit před listopadovými všeobecnými volbami dosud nerozhodné.

Biden ještě jako kandidát na prezidenta uspořádal ve Filadelfii první shromáždění své kampaně. Uvědomuje si, že stát Pensylvánie, ve kterém se Filadelfie nachází, může být klíčový pro úspěch ve volbách do Kongresu, a tedy i osud zbytku prezidentova mandátu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že Biden nedávno přirovnal ideologii Trumpových vyznavačů k "polofašismu".

Tento výraz pobouřil konzervativní tábor, který prezidenta obviňuje, že přispívá k rozdělení Ameriky. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek obvinil Bidena, že "démonizuje desítky milionů tvrdě pracujících Američanů". "Prezident Biden místo toho, aby se snažil sjednotit naši zemi při řešení problémů, rozhodl se rozdělovat, ponižovat a znevažovat své spoluobčany," řekl McCarthy v Bidenově rodném městě Scranton v Pensylvánii.

Kdyby se volby konaly nyní, tak by 47 procent voličů hlasovalo pro demokraty a 44 procent pro republikány, alespoň podle průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Ještě v březnu měla pravice náskok pěti procentních bodů.

Ale volby bývají tradičně nepříznivé vůči straně zastoupené v Bílém domě, průzkumy veřejného mínění nebývají neomylné a dva měsíce jsou v americké politice hotová věčnost, poznamenala AFP. Pro demokraty bude těžké zachovat si většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale doufají, že si ji udrží v Senátu, dodala s tím, že k tomu je nutné vyhrát v Pensylvánii.

Bidenova zjevná snaha odsunout Trumpa a jeho stoupence na okraj znamená pro prezidenta, který ve svém inauguračním projevu hlásal touhu po národní jednotě, v poslední době prudký obrat. Biden, který se během prvního roku ve funkci většinou vyhýbal dokonce i oslovení svého předchůdce jménem, stále častěji Trumpa napřímo kritizuje. Povzbuzen letními legislativními vítězstvími své strany a v obavě z Trumpova návratu na titulní stránky novin své útoky ještě zostřil, podotkla agentura AP.

Larry Diamond, odborník na demokracii a vedoucí pracovník Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě, uvedl, že útočit na Trumpa za jeho napadání demokracie může být vnímáno jako "zmanipulované" nebo "stranické" chování. "Ale pokud ho neokřiknete, ucuknete před důležitou výzvou v rámci obrany demokracie," dodal.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Na Haiti se objevují případy cholery. WHO se obává epidemie a žádá vakcíny

04.10.2022 21:16 Aktualizováno Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, v nejchudší americké zemi jde o první úmrtí na tuto…

Ukrajina dostane od USA další vojenskou pomoc za 625 milionů dolarů

04.10.2022 19:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých…

Trump měl pravidelně splachovat dokumenty do záchodu, píše se v nové knize

04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

Trump podal na CNN žalobu pro pomluvu, žádá po ní 12 miliard

04.10.2022 08:00 Bývalý americký prezident Donald Trump podal na zpravodajskou stranici CNN žalobu pro pomluvu. Jako…

USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině, tvrdí…

03.10.2022 10:54 V případě, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne na Ukrajině nasadit jaderné zbraně, zničí…

V druhém kole volby prezidenta v Brazílii se střetnou Lula da Silva a…

03.10.2022 08:10 V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii zvítězil v neděli levicový kandidát Luiz Inácio Lula…

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:43 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

01.10.2022 17:14 Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama