Proč kandiduje Kanye West? Pravý důvod naznačil rapper v rozhovoru

Americká média tento týden informovala, že rapper Kanye West by se opravdu v listopadu mohl objevit na volebních lístcích. Na jeho kampani se prý údajně podílejí i Trumpovi lidé. V rozhovoru pro časopis Forbes tento týden West naznačil, že cílem jeho kandidatury je odvrátit pozornost potenciálních voličů Joe Bidena.

Již dříve tento týden informovala stanice CNN, že jméno Kanye Westa by se vedle Donalda Trumpa a Joe Bidena mohlo též objevit na volebních lístcích v rámci prezidentských voleb. CNN zároveň uvedla, že zasadit by se o to měli údajně představitelé z Republikánské strany, mezi nimiž se prý nacházejí i lidé z Trumpova užšího kruhu.

Spekulace ohledně toho, jakou roli ve Westově kampani Republikáni nebo dokonce samotný prezident hrají, se začaly objevovat poté, co americký rapper začal usilovat o zařazení na soupisku kandidátů ve státě Wisconsin. Do té doby se totiž West soustředil výhradně na republikánské a demokratické státy. Wisconsin je ale zatím prvním „vrtkavým“ státem, kde se rapper výrazněji angažuje.

Na rozdíl od ryze demokratických nebo republikánských států je Wisconsin specifický tím, že se historicky pyšní poměrně vyrovnanou politickou podporou místních voličů. Pro státy jako je Wisconsin se tak používá označení „swing states“, přičemž sami kandidáti vědí, že největší šance na výhru mají právě tam. 

Vztah prezidenta Trumpa a Kanye Westa přitom není pro veřejnost žádným tajemstvím. Sám prezident však ve středu popřel, že by byl jakkoli v souvislosti s nadcházejícími volbami s Kanyem v kontaktu. ,,Mám Kanyeho velice rád, ale s jeho kandidaturou nemám nic společného,“ uvedl Trump.  

Na druhou stranu jsou Demokraté ve Wisconsinu přesvědčeni, že jde o jasný útok na voliče Joe Bidena. Konkrétně poukazují na místní skupinu mladých afro-amerických voličů, na které výrazně cílí Trumpova kampaň. Aktuálně mezi Afroameričany však vede Biden, a to konkrétně u 83 % z nich, jak naznačují průzkumy.

Ve státech jako Wisconsin, kde volby bývají velice těsné, by ale ztráta byť několika málo voličů mohla výrazně promluvit do konečných výsledků. West navíc nyní svou pozornost hodlá obrátit na další swing state, Ohio.

V rozhovoru pro časopis Forbes byl Kanye přímo dotázán, zda cílem jeho kampaně je uškodit Joe Bidenovi, přičemž zareagoval slovy, že ,,to nepopírá“. Kanye zároveň však odmítl poskytnout detailnější informace o strategii své kampaně nebo o tom, kdo za ní stojí.

Zatímco není jisté, do jaké míry bude americký rapper schopen zamíchat kartami v pro oba kandidáty klíčových státech, dá se s jistotou říci, že i pokud by se dostal na volební soupisku ve státech, kde je ještě možné se registrovat, nebudou mu místní elektorální hlasy stačit ani v případě, že by ve všech z nich zvítězil. Tuto skutečnost ostatně i on sám v rozhovoru s Forbes uznal.

Související

Ronald Dion „Ron“ DeSantis je americký politik za Republikánskou stranu, který je od 8. ledna 2019 guvernérem Floridy. Předtím byl od roku 2013 do roku 2018 jedním z kongresmanů Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických za Floridu.

DeSantis oficiálně potvrdil, že vstupuje do boje o Bílý dům

Floridský guvernér Ron DeSantis vstoupil do boje o Bílý dům. Usilovat bude o republikánskou nominaci pro prezidentské volby, které Spojené státy americké čekají na podzim příštího roku. DeSantisovým největším stranickým soupeřem zřejmě bude exprezident Donald Trump. 
Donald Trump

Trump navzdory obžalobě nemění plány. Na prezidenta chce stále kandidovat

Bývalý americký prezident Donald Trump v noci na dnešek dal najevo, že by nevzdal snahu o znovuzvolení ani v případě svého odsouzení. V rozhovoru s televizí Fox News uvedl, že by ze souboje o Bílý dům "nikdy neodstoupil". Zároveň se vyjádřil k řadě zahraničněpolitických otázek a mimo jiné znovu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za chytrého.

Více souvisejících

Volby USA Kanye West Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy