Diktátor Maduro vyhrál? Guaidó čelí skandálu, venezuelská opozice se rozpadá

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jemuž se začátkem roku podařilo sjednotit opozici a vyvolat v zemi masové protivládní protesty, ztrácí podporu a podle některých analytiků už nemá velké šance ukončit vládu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Guaidó, Juan
doporučujeme

Podle posledního průzkumu soukromé společnosti Datanálisis klesla Guaidóovi od února podpora ze 60 procent na listopadových 42 procent. Před pár dny se navíc objevily zprávy o možné korupci několika opozičních poslanců.

Juan Guaidó na skandál desítky poslanců v úterý reagoval prohlášením, že parlament, jehož je předsedou, ustaví komisi k vyšetření této kauzy. Zdůraznil, že režim Nicoláse Madura a jeho předchůdce Huga Cháveze "za 20 let nevyšetřoval žádný korupční skandál" svých členů.

"Žádám Venezuelany, aby viděli ten radikální rozdíl mezi kroky naší prozatímní vlády, která okamžitě nařizuje vyšetřování, a 'diktaturou'," uvedl Guaidó. Toho v lednu uznal opozicí ovládaný parlament prozatímním prezidentem, když poslanci odmítli nový Madurův mandát, protože podle opozice i EU a řady zemí regionu vzešel z nesvobodných voleb. Za dočasnou hlavu země Guaidóa uznalo přes 50 států, Rusko, Čína anebo Turecko ale dál stojí za Madurem.

Vyšetřování se má týkat desítky poslanců, včetně dvou z Guaidóovy strany, o nichž v neděli investigativní portál Armando.info napsal, že lobbovali u kolumbijské prokuratury a u amerického ministerstva financí za kolumbijského podnikatele Carlose Lizcana, podezřelého z korupce v souvislosti s venezuelským státním programem potravin na příděl.

Tento skandál může podle venezuelské politoložky Luz Mely Reyesové dále oslabit Guiadóovu pozici a ještě více rozklížit opozici. Ta se začala rozpadat v létě, když selhaly rozhovory se zástupci Madurovy vlády.

"Juan Guaidó zůstává nesporným lídrem opozice," citovala agentura Reuters Emilia Grateróna z vedení Guaidóovy strany Vůle lidu. I on nicméně přiznal, že nejnovější skandál může opozici rozklížit.

"Přišel konec éry harmonie a jednoty," komentoval současnou situaci ve venezuelské opozici místní analytik Dimitris Pantoulas. Ani Reyesová už nevěří v to, v co věřila před deseti měsíci. "Mnozí si tehdy mysleli, že pád Madurovy vlády je nevyhnutelný... Ti skeptičtější, včetně mě, ho očekávali v řádu týdnů," řekla Reyesová deníku The Washington Post. "Nyní se zdá, že nejenže Maduro zůstane u moci, ale že Guaidó navíc ztrácí podporu," dodala.

Podporu Guaidó ztrácí také v ulicích, kam se mu minulý měsíc nepodařilo dostat větší počty lidí na protivládní protesty. Důvodem je podle analytiků frustrace z toho, že změna režimu stále nepřichází, i to, že lidé v této krizí sužované zemi mají existenční starosti.

"Mým každodenním pochodem je cesta pro vodu a plyn. Nemůžu ztrácet čas jinými záležitostmi," citoval minulý měsíc dřívější účastnici protestů server BBC Mundo. "Pochody v ulicích jsme ničeho nedosáhli, jen jsme riskovali, že nás zmlátí nebo zatknou," připomněla perzekuce Madurova režimu.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing zaplatí čtyřmilionovou pokutu za montáž vadných součástek

07.12.2019 09:25 Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů Kč) za…

Dron americké armády zřejmě v Libyi sestřelili Rusové

07.12.2019 08:40 Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc…

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog upozornil na důležitou transfromaci

07.12.2019 00:01 NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

Biden se pohádal s voličem. Měl ho slovně napadnout

06.12.2019 23:03 Favorizovaný uchazeč o nominaci demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden se na čtvrteční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama