Admirál, který naplánoval zabití bin Ládina: Armáda se k rozehnání demonstrantů nepoužívá

NÁZOR – Vysloužilí američtí čtyřhvězdičkoví generálové a admirálové se jen výjimečně uchylují k veřejným prohlášením v politických otázkách a i ve výslužbě ctí apolitickou podstatu americké armády, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity dodává, že právě apolitičnost je klíčem k široké popularitě armády mezi Američany.

Mimořádná kritika

Čtyřhvězdičkoví generálové a admirálové jsou největší elitou americké armády, v roce 2019 jich v amerických ozbrojených silách sloužilo jen 39, upozorňuje Bergen. Dodává, že kvůli apolitičnosti armády bylo i vystoupení vysloužilého tříhvězdičkového generála Michaela Flynna na podporu Donalda Trumpa před volbami v roce 2016 považováno za velmi nestandardní, už jen v důvodu, že Flynn nabádal předvolební shromáždění ke skandování hesla „Zavřete ji!“ na adresu Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.

„Stejně tak bylo mimořádné v minulém týdnu sledovat příliv veřejné kritiky prezidenta Donalda Trumpa za jeho přístup k protestům kvůli smrti George Floyda, která přicházela od mnoha předních amerických vysloužilých generálů a admirálů,“ píše analytik. Podotýká, že s kritikou vystoupili i čtyři čtyřhvězdičkoví generálové, kteří zastávali nejvyšší post v americké armádě, funkci předsedy sboru náčelníků štábů.

Jeden z nich, generál Martin Dempsey, v rozhovoru pro National Public Radio prohlásil, že Trumpovy hrozby nasazením armády proti demonstrantům jsou „velmi znepokojivé“ a „nebezpečné“, připomíná profesor. Doplňuje, že Dempseyho předchůdce, admirál Mike Mullen, zase v komentáři pro server The Atlantic napsal, že je „znechucen nuceným a násilným“ vyklizením demonstrantů od Bílého domu, které minulý týden mělo prezidentovi umožnit pózovat před tamním kostelem sv. Jana s biblí v ruce.

Také generál Richard Myers, který funkci předsedy sboru náčelníků štábů zastával během prezidentství George W. Bushe, v televizi CNN uvedl, že „toto by se v Americe dít nemělo“, že je z rozehnání demonstrantů smutný a Američané by měli nad touto událostí „uronit slzu“, konstatuje expert. Dodává, že následně ve stejné televizi vystoupil i generál Colin Powell, předseda sboru náčelníků štábů během prezidentství George Bushe staršího, který Trumpa obvinil z neustálého lhaní a odklonu od ústavnosti.

Podle Bergena šlo o vyvrcholení týdne, ve kterém vysloužilý čtyřhvězdičkový generál Jim Mattis, který dva roky působil jako Trumpův ministr obrany, prolomil mlčení o současném šéfovi Bílého domu a v prohlášení pro server The Atlantic jej označil za prvního prezidenta, který se nesnaží sjednotit americký lid, ani tuto snahu nepředstírá a místo toho se jej pokouší rozdělit, přičemž nyní se projevují výsledky tohoto úsilí.

Neznámá půda

Promluvil také někdejší šéf Trumpova štábu, vysloužilý generál John Kelly, který minulý pátek dal zapravdu Mattisovi, připomíná profesor a cituje jeho slova: „Myslím, že se musíme pozorněji dívat na ty, které volíme. Myslím, že bychom se měli dívat na lidi, kteří kandidují do úřadů a prohnat je sítem: Jaký je jejich charakter? Jak jsou etičtí?“

Ke kritice prezidenta se přidal i architekt operace, při které byl v Pákistánu v roce 2011 zabit Usáma bin Ládin, admirál William McRaven, pokračuje analytik. Uvádí, že ten v rozhovoru pro televizi MSNBC prohlásil, že armáda, národní garda ani policie se nepoužívají k rozehnání pokojných demonstrantů, aby se prezident Spojených států mohl vyfotit a že takový postup je zcela nemorální.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně promluvil generál Vincent Brooks, který během Trumpova prezidentství až do svého loňského penzionování velel americkým silám v Jižní Koreji, když vyjádřil „zděšení a zklamání“ z překrucování obrazu armády šéfem Bílého domu, připomíná Bergen.

„Trump dlouho choval chlapeckou fascinaci armádou, idolizoval generály druhé světové války George Pattona a Douglase MacArthura a chlubil se svým pobytem na internátní škole vojenského ražení v New Yorku, když byl teenager,“ píše profesor. Podotýká, že Trumpův obdiv vůči armádě se projevil i ve velkém posílení amerického vojenského rozpočtu.

Budoucí historici ovšem dospějí k závěru, že svou krátkou procházkou z Bílého domu ke kostelu sv. Jana, pro kterou si nechal násilně vyčistit cestu od poklidně protestujících, ztratil Trump podporu klíčových postav americké armády, kterou tak uctívá, míní expert. Poukazuje, že Flynnovo aktivní vystoupení ve prospěch Trumpa před minulými volbami bylo považováno za nestandardní, ale ve světle aktuálních prohlášení vysloužilých generálů na prezidentovu adresu není vyloučené, že se tito armádní představitelé se na podzim pokusí přispět k Trumpově volební porážce.  

Dle profesora by v kontextu Spojených států šlo o krok na neznámé území, ale Američané nyní zažívají mimořádnou dobu.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy