Admirál, který naplánoval zabití bin Ládina: Armáda se k rozehnání demonstrantů nepoužívá

NÁZOR – Vysloužilí američtí čtyřhvězdičkoví generálové a admirálové se jen výjimečně uchylují k veřejným prohlášením v politických otázkách a i ve výslužbě ctí apolitickou podstatu americké armády, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity dodává, že právě apolitičnost je klíčem k široké popularitě armády mezi Američany.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mimořádná kritika

Čtyřhvězdičkoví generálové a admirálové jsou největší elitou americké armády, v roce 2019 jich v amerických ozbrojených silách sloužilo jen 39, upozorňuje Bergen. Dodává, že kvůli apolitičnosti armády bylo i vystoupení vysloužilého tříhvězdičkového generála Michaela Flynna na podporu Donalda Trumpa před volbami v roce 2016 považováno za velmi nestandardní, už jen v důvodu, že Flynn nabádal předvolební shromáždění ke skandování hesla „Zavřete ji!“ na adresu Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.

Stejně tak bylo mimořádné v minulém týdnu sledovat příliv veřejné kritiky prezidenta Donalda Trumpa za jeho přístup k protestům kvůli smrti George Floyda, která přicházela od mnoha předních amerických vysloužilých generálů a admirálů,“ píše analytik. Podotýká, že s kritikou vystoupili i čtyři čtyřhvězdičkoví generálové, kteří zastávali nejvyšší post v americké armádě, funkci předsedy sboru náčelníků štábů.

Jeden z nich, generál Martin Dempsey, v rozhovoru pro National Public Radio prohlásil, že Trumpovy hrozby nasazením armády proti demonstrantům jsou „velmi znepokojivé“ a „nebezpečné“, připomíná profesor. Doplňuje, že Dempseyho předchůdce, admirál Mike Mullen, zase v komentáři pro server The Atlantic napsal, že je „znechucen nuceným a násilným“ vyklizením demonstrantů od Bílého domu, které minulý týden mělo prezidentovi umožnit pózovat před tamním kostelem sv. Jana s biblí v ruce.

Také generál Richard Myers, který funkci předsedy sboru náčelníků štábů zastával během prezidentství George W. Bushe, v televizi CNN uvedl, že „toto by se v Americe dít nemělo“, že je z rozehnání demonstrantů smutný a Američané by měli nad touto událostí „uronit slzu“, konstatuje expert. Dodává, že následně ve stejné televizi vystoupil i generál Colin Powell, předseda sboru náčelníků štábů během prezidentství George Bushe staršího, který Trumpa obvinil z neustálého lhaní a odklonu od ústavnosti.

Podle Bergena šlo o vyvrcholení týdne, ve kterém vysloužilý čtyřhvězdičkový generál Jim Mattis, který dva roky působil jako Trumpův ministr obrany, prolomil mlčení o současném šéfovi Bílého domu a v prohlášení pro server The Atlantic jej označil za prvního prezidenta, který se nesnaží sjednotit americký lid, ani tuto snahu nepředstírá a místo toho se jej pokouší rozdělit, přičemž nyní se projevují výsledky tohoto úsilí.

Neznámá půda

Promluvil také někdejší šéf Trumpova štábu, vysloužilý generál John Kelly, který minulý pátek dal zapravdu Mattisovi, připomíná profesor a cituje jeho slova: „Myslím, že se musíme pozorněji dívat na ty, které volíme. Myslím, že bychom se měli dívat na lidi, kteří kandidují do úřadů a prohnat je sítem: Jaký je jejich charakter? Jak jsou etičtí?

Ke kritice prezidenta se přidal i architekt operace, při které byl v Pákistánu v roce 2011 zabit Usáma bin Ládin, admirál William McRaven, pokračuje analytik. Uvádí, že ten v rozhovoru pro televizi MSNBC prohlásil, že armáda, národní garda ani policie se nepoužívají k rozehnání pokojných demonstrantů, aby se prezident Spojených států mohl vyfotit a že takový postup je zcela nemorální.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně promluvil generál Vincent Brooks, který během Trumpova prezidentství až do svého loňského penzionování velel americkým silám v Jižní Koreji, když vyjádřil „zděšení a zklamání“ z překrucování obrazu armády šéfem Bílého domu, připomíná Bergen.

Trump dlouho choval chlapeckou fascinaci armádou, idolizoval generály druhé světové války George Pattona a Douglase MacArthura a chlubil se svým pobytem na internátní škole vojenského ražení v New Yorku, když byl teenager,“ píše profesor. Podotýká, že Trumpův obdiv vůči armádě se projevil i ve velkém posílení amerického vojenského rozpočtu.

Budoucí historici ovšem dospějí k závěru, že svou krátkou procházkou z Bílého domu ke kostelu sv. Jana, pro kterou si nechal násilně vyčistit cestu od poklidně protestujících, ztratil Trump podporu klíčových postav americké armády, kterou tak uctívá, míní expert. Poukazuje, že Flynnovo aktivní vystoupení ve prospěch Trumpa před minulými volbami bylo považováno za nestandardní, ale ve světle aktuálních prohlášení vysloužilých generálů na prezidentovu adresu není vyloučené, že se tito armádní představitelé se na podzim pokusí přispět k Trumpově volební porážce.  

Dle profesora by v kontextu Spojených států šlo o krok na neznámé území, ale Američané nyní zažívají mimořádnou dobu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Koronavirus: Přes 130 tisíc obětí v USA. Stále jsme po kolena v první vlně…

07.07.2020 15:37 Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130.000 úmrtí. Bilance epidemie…

Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o…

07.07.2020 13:50 Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy