Facebook podle bývalé zaměstnankyně oslabuje demokracii a poškozuje děti

Bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová při dnešním slyšení před podvýborem Senátu amerického Kongresu řekla, že vedení Facebooku ví, jak učinit produkty společnosti bezpečnějšími, ale nedělá to, jelikož upřednostňuje zisk.

Facebook, autor: Alex Haney

Haugenová, která pracovala jako produktová manažerka, poznamenala, že nejprve věřila, že Facebook může v lidech probudit to nejlepší, ale postupně dospěla k závěru, že produkty firmy poškozují děti, rozdělují společnost a oslabují demokracii. Haugenová v neděli přiznala, že stojí za únikem dokumentů, které byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal (WSJ). Facebook tvrdí, že Haugenová hovoří o tématech, která nespadala do jejích kompetencí.

"Jsem dnes zde, protože se domnívám, že produkty Facebooku poškozují děti, podněcují k rozdělování, oslabují naši demokracii a mnohem víc," prohlásila Haugenová, která u Facebooku pracovala jako hlavní produktová manažerka v týmu, jenž se věnoval dezinformacím. Doplnila, že lídři Facebooku vědí, jak učinit produkty společnosti bezpečnějšími, ale "neudělají to". "Místo lidí upřednostnili své obrovské zisky," řekla.

Haugenová, která dříve pracovala také pro Google, Pinterest a Yelp, poznamenala, že Facebook se opakovaně potýkal s tím, zda upřednostnit zisky či bezpečnost uživatelů. "Facebook pravidelně tyto konflikty řešil ve prospěch svých zisků," řekla a dodala, že řešením je dohled Kongresu. "Facebook bude nadále dělat rozhodnutí proti společnému dobru, pokud bude ponechán sám (bez dohledu)," upřesnila.

Haugenová při slyšení také poukázala na rozsáhlé pravomoci šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Poznamenala, že "Mark se v současné chvíli nemusí zodpovídat nikomu, kromě sobě samému".

Vyjádřila se také k rozsáhlému pondělnímu výpadku facebookových služeb, který postihl uživatele po celém světě. "Včera (v pondělí) jsme viděli, jak byl facebook odstraněn z internetu," řekla. "Nevím, proč vypadl, ale vím, že facebook nebyl více než pět hodin využíván k prohlubování rozdílů, destabilizaci demokracií a k tomu, aby dospívající dívky a ženy měly špatný pocit ze svých těl," uvedla.

Demokratický senátor Richard Blumenthal, který předsedá senátnímu podvýboru pro ochranu spotřebitele, poznamenal, že produkty Facebooku jsou návykové jako cigarety. Dodal, že technologičtí giganti nyní čelí "okamžiku pravdy", podobně jako v minulosti tabákové koncerny. Vyzval šéfa Facebooku, aby před Senátem vypovídal a aby Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Federální obchodní komise (FTC) postup Facebooku vyšetřily.

"Oběťmi jsou naše děti. Náctiletí dnes koukají do zrcadla, pociťují pochybnosti a připadají si nejistě. Do zrcadla by se měl podívat Mark Zuckerberg," řekl Blumenthal s tím, že šéf Facebooku místo toho pluje na plachetnici.

Ačkoli v Kongresu v poslední době dochází k mezistranické shodě jen zřídka, názor, že Facebook potřebuje velkou změnu, vyjádřili demokrati i republikáni, píše agentura Reuters.

Republikánská senátorka Marsha Blackburnová poznamenala, že Facebook přimhouřil oči nad uživateli, kterým bylo méně než 13 let. "Je evidentní, že Facebook dává přednost zisku místo blahobytu dětí a všech uživatelů," řekla. Její republikánský kolega Dan Sullivan s odkazem na zjištění o vlivu Facebooku na děti řekl, že si svět jednou položí otázku: "Co jsme si sakra mysleli?"

Demokratický senátor Edward Markey vzkázal, že "skončila éra, kdy Facebook nabourává naše soukromí a kořistí z našich dětí". Dodal, že Kongres proti tomu zakročí.

Haugenová v nedělním rozhovoru v pořadu 60 Minutes obvinila Facebook, že opakovaně upřednostňoval zisk místo toho, aby zakročil proti projevům nenávisti a dezinformacím. V září WSJ informoval o tom, že Facebook disponuje studiemi, podle nichž užívání sociální sítě Instagram vede u některých dospívajících k psychickým problémům, sníženému sebevědomí, poruchám příjmu potravy či sebevražedným myšlenkám. Články WSJ také poukázaly na to, že společnost zavedla změny algoritmů, které přispěly k větší polarizaci na internetu, a že nepodnikla kroky, které by snížily nedůvěru k vakcínám proti covidu-19.

Šéf komunikačního odboru Facebooku Andy Stone při slyšení na twitteru napsal, že Haugenové byly pokládány otázky týkající se oblastí, kterým se pracovně nevěnovala, včetně bezpečnosti dětí a Instagramu.

Mluvčí Facebooku Kevin McAlister v e -mailu před dnešním slyšením uvedl, že společnost považuje ochranu své komunity za důležitější než maximalizaci zisku. Podle něj uniklé dokumenty nedokládají, že Instagram je pro dospívající dívky "toxický".

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama