Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý úspěch, který bude mít velký dopad na další roky, konstatuje Fareed Zakaria, Politolog působící v think tanku Berggruen Institute. V komentáři pro server Washington Post za tento úspěch označuje proměnu očkovacího programu proti nemoci covid-19.

Joe Biden, prezident USA

Vláda znovu funguje

Bidenova administrativa zřídila, případně rozšířila na 450 očkovacích center a v zemi jsou nyní očkováno na 2 miliony lidí denně, což je dvojnásobek oproti době, kdy současný prezident nastupoval do úřadu, konstatuje politolog. Zmiňuje prohlášení šéfa Bílého domu, že zajistil dostatek vakcín pro všechny dospělé Američany, kteří by měli být proočkováni v následujících třech měsících, což je nejrychlejší postup ze všech velkých zemí vyjma Británie.

Spojené státy aplikovaly na 80 milionů dávek vakcín, zatímco EU pouze 35 milionů a Čína 50 milionů, poukazuje Zakaria. Dodává, že jednu dávku dostalo minimálně 15 % Američanů, což je pětinásobek ve srovnání s Čínou.

"Ve zkratce, Biden Američanům a světu ukazuje, že americká vláda znovu funguje," pokračuje autor komentáře. Přiznává, že předchozí Trumpova administrativa si zaslouží pochvalu za operaci Warp Speed, která pomohla financovat vývoj vakcín, stejně jako si zaslouží pochvalu soukromý sektor, který ukázal zázračnou rychlost a efektivitu při vývoji očkovacích látek.

Bidenův předchůdce Donald Trump ovšem ponechal očkování na jednotlivých amerických státech, upozorňuje politolog. Zmiňuje slova šéfa Bidenova štábu Rona Kleina z loňského března, že Trumpova administrativa přistoupila k pandemii, masivní celostátní krizi, jako by Spojené státy nadále fungovaly na principu konfederace.

Trump tak činil ze dvou důvodů, míní politolog. Za první považuje skutečnost, že prezident viděl, že pandemie přinese obrovské problémy, za které nechtěl nést odpovědnost - hněv pramenící z lockdownů měli sklízet guvernéři jednotlivých států, zatímco úspěchy ekonomického zotavení jeho administrativa.

Druhý důvod je podle Zakarii hlubší: Republikáni dlouhé roky oslabovali federální vládu, když tvrdili, že je neschopná a dysfunkční, že Washington je hnízdem korupce a že soukromý sektor si dokáže se vším poradit lépe. Trumpovo úvodní řešení pandemie tak spočívalo v oslovení několika soukromých společností a oznámení, že ty rychle spustí testovací centra pro všechny obyvatele, připomíná politolog. Dodává, že skutečnost hodně zaostávala za těmito slovy.

Konec slavné Reaganovy fráze?

"Biden nastoupil do úřadu se záměrem zvrátit Trumpův přístup," pokračuje autor komentáře. Konstatuje, že nový prezident zdědil krizi a vydal dvousetstránkovou celostátní strategii, která kupříkladu nastínila, jak vláda využije své pravomoci a zdroje k urychlení očkování. Došlo tak k objednání milionů dodatečných vakcín a uplatnění zákona o obrané výrobě, který zajistil rychlé navýšení produkce, nastiňuje Zakaria. Doplňuje, že provoz očkovacích center posílila armáda, národní garda a další federální úřady, navíc vakcíny jsou rozesílány přímo do lékáren, z nichž se stala paralelní síť očkovacích míst.        

Výsledkem je masivní navýšení dodávek, výroby a aplikace vakcín a při troše štěstí Spojené státy brzy pokoří hranici tří milionů očkovaní denně, kvituje politolog. V té souvislosti podotýká, že takové vládní akce nejsou snadné, což platí v Americe dvojnásob, protože tamní politický systém je nastaven tak, aby bránil tyranii, nikoliv usnadňoval rychlé vládní jednání - moc je omezená, rozdělená a sdílená, rozpohybovat akci si žádá energii, odhodlanost a především víru ve vládu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Biden jasně čerpá ze své zkušenosti se stimulačním programem Obamovy administrativy, kde působil jako viceprezident, míní Zakaria. Připomíná, že Bidenův šéf štábu Klein v letech 2014-2015 koordinoval reakci na šíření eboly a nyní je v centru jeho pozornosti covid-19, přičemž Jeffrey Zients, Bidenův koordinátor boje s koronavirem, je zdatný manažer, který má velké zkušenosti ze soukromé i vládní sféry.

"Musíme pracovat každý den na všech detailech, ždímat personál, přesvědčovat, přemlouvat a nutit každého, aby se dostal na stejnou notu. Pro federální vládu pracují úžasní lidé - Federální úřad pro krizové řízení má například některé zázračné pracovníky -, ale ti musí být vedeni a řízeni. Lze toho dosáhnout. Odpovědí není, že to zvládne lépe konzultační skupina. Pro lidi, jako jsme my, kteří věří ve vládu, je prvořadý úkol přimět vládu fungovat," cituje Zakaria nejmenovaného představitele Bílého domu. Dodává, že kontrast s Trumpem je patrný, protože předchozí prezident nevnímal své poslání jako pečlivé řízení federálních úřadů.

Pro Trumpa bylo prezidentství televizní reality show a politika sérií symbolických gest, tvrdí politolog. Trump podle něj navazoval na širší názor na federální vládu, který v USA sílí od vietnamské války, aféry Watergate a do jisté míry projektu Velké společnosti a který shrnul ve svém inauguračním projevu prezident Ronald Reagan: "Vláda není řešení našich problémů; vláda je problém."

Biden může ukázat, že se Reagan mýlil, soudí Zakaria. Připomíná, že právě vláda dostala člověka na měsíc a vytvořila internet a i v dnešním světě existují klíčové výzvy, které dokáže vyřešit pouze dobře vedená a řízená vláda.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Bidenovu další kandidaturu si nepřeje přes 70 procent Američanů

04.07.2022 21:12 Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o…

V Chicagu se střílelo v průvodu, nejméně šest mrtvých

04.07.2022 20:32 Aktualizováno Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a…

Policisté v Ohiu zastřelili černocha, na těle měl 60 střelných ran

04.07.2022 09:15 Policie ve městě Akron v americkém státě Ohio v neděli zveřejnila videa, která ukazují záběry ze…

Google podpoří ženy jdoucí na potrat. Smaže jejich historii pohybu

02.07.2022 09:48 Americká internetová společnost Google bude mazat historii pohybu uživatelů, kteří se vydají na…

USA ohlásily další vojenskou pomoc Ukrajině za stamiliony dolarů

01.07.2022 22:05 Spojené státy dnes oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů…

Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

30.06.2022 22:02 Aktualizováno Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě…

USA podle Bidena chystají vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů…

30.06.2022 16:10 USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů (19 miliard korun). Řekl to…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Související:

Právě se děje

reklama