Konec pandemie je stále daleko, varuje lékařka

NÁZOR - Sestry sloužící na jednotkách intenzivní péče a další zdravotníci "v první linii" v USA začali v pondělí dostávat vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Pfizer, poukazuje Leana Wenová v komentáři pro server Washington Post. Lékařka to považuje za velký zlom v bitvě s pandemií, a to ve chvíli, kdy Spojené státy překročily milník 300 tisíc úmrtí spojených s koronavirem.

Zahájení vakcinace sice znamená, že konec pandemie máme na dohled, je ale důležité, aby lidé zprávu správně pochopili a nepřestali být ostražití, deklaruje Wenová. Jmenuje šest věcí, které lze v nadcházejících dnech a týdnech očekávat.

Více dobrých zpráv

To, že proti viru, který byl zjištěn před rokem, byla vyvinuta účinná a bezpečná vakcína, označuje autorka komentáře za pozoruhodný triumf vědy. Očekává, že americké úřady tento týden navíc vydají povolení pro nouzové použití i druhého typu vakcínu.

Navzdory zprávám, že do schvalovacího procesu se pokoušel vměšovat americký prezident Donald Trump, mohou být Američané klidní, jelikož data posuzovaly externí poradní výbory a nezávislí vědci, konstatuje lékařka. Dodává, že dosud panuje ve vědecké obci převažující konsensus, že přínos vakcín proti koronaviru převyšuje jejich teoretická rizika.

Velké vzrušení

"Svět byl minulý týden okouzlen devadesátiletou Margaret Keenanovou a jednaosmdesátiletým Williamem Shakespearem, prvními dvěma Brity, kteří dostali vakcínu proti koronaviru od Pfizeru," pokračuje Wenová. Podotýká, že v USA ale jako první přijdou na řadu zdravotníci.

Autorka komentáře věří, že videa a příspěvky na sociálních sítích informující o vakcinaci lékařů a sester z tohoto týdne posílí ve Spojených státech důvěru ve vakcínu.  

Mnoho zádrhelů

Jedná se o nejambicióznější očkovací program nejen v americké historii a poslední krok mezi tím, kdy vakcíny opustí sklad a jsou aplikovány, je z mnoha důvodů složitý, upozorňuje lékařka. Připomíná, že vakcína od Pfizeru vyžaduje výkonné mrazící jednotky a precizní harmonogram distribuce, skladování, rozmrazení a dávkování.

"Některé věci nepůjdou dobře," očekává Wenová. Nastiňuje, že může dojít k poruše nákladního vozu, jeho zpoždění kvůli počasí a narušení dodávkového harmonogramu, v důsledku čehož budou mít nemocnice méně dávek, než očekávaly - stejně tak nemusí být k dispozici dostatečný počet jehel a stříkaček.

Složitá operace probíhá ve Spojených státech na pozadí nedostatečného financování státních zdravotnických zařízení, které na očkování požadovaly 8,4 miliardy dolarů, ale zatím dostaly jen 300 milionů, a to od Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, poukazuje lékařka. Obává se, že bez rychlé akce Kongresu se úspěch bleskového vývoje vakcíny nemusí přenést do podobně rychlé distribuce, přičemž každé selhání v tomto směru zajisté povede k velkému obviňování.

Nedostatečné výrobní kapacity

Rozšířit výrobu z desítek tisíc dávek vakcíny pro klinické testy na stovky milionů kusů, které jsou potřeba pro plošný očkovací program ve Spojených státech, není lehký úkol, deklaruje autorka komentáře. Upozorňuje, že Pfizer již snížil predikce počtu vakcín, které dodá do konce roku, a to o polovinu, odvolávajíc se na problémy s dodávkami surovin.

Počet dávek, který byl v USA uvolněn tento týden, tvoří dle odhadů zhruba 1 % vakcín pro všechny obyvatele, tudíž k proočkovanosti 70 % nutné k dosažení skupinové imunity vede dlouhá cesta, uvádí Wenová. Doplňuje, že další dávky můžou být dostupné na začátku příštího roku, což ale není zdaleka jisté.

Situaci komplikuje i to, že minulý týden se ukázala nedostatečná účinnost další potenciální vakcína od společností Sanofi a GlaxoSmithKline u starých lidí - podle lékařky jde o velkou ránu.

Nečekané vedlejší účinky

"První den očkovací akce v Británii z minulého týdne prodělali dva zdravotníci vážnou alergickou reakci na vakcínu," píše Wenová. Nevylučuje, že při očkování většího množství lidí může malý počet z nich zažívat podobné či další vedlejší účinky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Británie postupuje obezřetně a odrazuje od očkování všechny, kteří dříve zažili větší alergické reakce, nicméně americké úřady vydaly mnohem mírnější varování, konstatuje lékařka. Veřejnost by se podle ní měla připravit na velkou pozornost, kterou budou média věnovat neblahým reakcím, které ale ne vždy musí vyvolat samotná vakcína.

Vzrušené diskuze

Četné profesní a zájmové skupiny lobují za to, aby jejich členové dostali vakcínu jako další v řadě a při rozdělování vzácného materiálu bude nutné činit těžké volby, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že rozhodnutí o tom, kdo bude prioritně očkován, učiní v USA jednotlivé státy a některé překvapivé volby bude nutné dobře vysvětlit, protože mnozí lidé jimi budou zajisté pobouřeni.

Již nyní zaznívají otázky, zda mají být dříve očkováni lidé žijící v příhodných podmínkách pro šíření nákazy, například vězni, nebo osoby s rizikem závažného průběhu nemoci, například senioři, případně zda je pro základní fungování společnosti důležitější pracovník na jatkách, učitel či letový steward, nastiňuje Wenová. Apeluje, aby taková rozhodnutí padla co nejdříve, jelikož za situace, kdy umírají tisíce lidí denně, aby bylo tragické, pokud by byly vakcíny připravené a jejich použití vázlo jen kvůli sporům politiků.

"Schválení vakcíny je začátek konce pandemie, ale její konec je stále daleko," zdůrazňuje lékařka. Konstatuje, že při oslavách úžasného vědeckého úspěchu nesmíme zapomínat, že nás čeká cesta plná nových překážek, které musíme překonávat s trpělivostí, obezřetností a laskavostí, chceme-li zachránit co nejvíce životů.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Pfizer

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy