McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další kandidaturu Donalda Trumpa do Bílého domu, pokud by exprezident zvítězil v primárních volbách Republikánské strany v roce 2024. McConnell to ve čtvrtek prohlásil jen několik týdnů poté, co na půdě Senátu bývalého šéfa Bílého domu tvrdě kritizoval a řekl, že je morálně zodpovědný za násilnosti v sídle Kongresu ze začátku ledna, jež stály život pět lidí.

Kansaský republikán řekl televizi Fox News, že před dalšími prezidentskými volbami se toho ještě může mnoho stát. "Mám alespoň čtyři členy (Kongresu), kteří podle mě přemýšlejí nad kandidaturou, plus nějaké guvernéry a další," řekl. "Nikdo (z republikánů) teď úřad nezastává. Bude to široce otevřený souboj," dodal.

Na otázku, zda by otevřeně podpořil Trumpa, pokud by se stal kandidátem republikánů, McConnell odpověděl: "Nominantem strany? Rozhodně."

Poznámky nejvlivnějšího republikána v Kongresu podle Reuters podtrhují jeho ošemetnou snahu o vyvažování mezi tábory ve stále více rozdělené Republikánské straně. McConnell v posledních týdnech Trumpa kritizoval a podle médií opakovaně naznačoval, že s ním nechce mít nic do činění. Jeho politická budoucnost však zároveň do značné míry stojí na početné základně těch podporovatelů republikánů, mezi nimiž je Trump nadále velice populární.

Vztahy mezi dvěma předními figurami Republikánské strany jsou přitom v poslední době velmi napjaté. McConnell na Trumpa zaútočil v projevu v Senátu krátce poté, co společně s většinou svých kolegů hlasoval pro jeho osvobození v kauze ústavní žaloby, kterou na exprezidenta podala Sněmovna reprezentantů po nepokojích v Kapitolu. Trump pak minulý týden McConnella v prohlášení označil za "zasmušilého, mrzutého a zamračeného politického oportunistu".

Vztahy obou politiků byly přitom po léta Trumpovy vlády velmi dobré, exprezident McConnella často chválil za to, kolik se mu podařilo v Senátu potvrdit federálních soudců nakloněných republikánům. McConnell na druhou stranu taktně mlčel ohledně řady Trumpových kontroverzních kroků a výroků.

Věci se však zkomplikovaly po listopadových volbách, po nichž Trump nadále odmítá uznat svou prohru a bez důkazů hovoří o podvodech. Situaci následně ještě zhoršila ztráta dvou republikánských senátorských křesel v Georgii a s nimi i většiny v této horní komoře na začátku ledna. Řada republikánských politiků neúspěch sváděla právě na Trumpovo podrývání důvěry ve věrohodnost voleb.

McConnell se však opakovaně pyšní tím, že v politice takzvaně běží na dlouhou trať, jak se jmenuje rovněž jeho kniha pamětí vydaná v roce 2016 (The Long Game). Jeho čtvrteční výrok o podpoře Trumpa by se tak mohl podle Reuters v budoucnu ukázat jako politicky prozíravý.

Republikánský senátor Mitt Romney, který je jedním z mála otevřených kritiků Trumpa v horní komoře, ve středu předpověděl, že pokud se Trump bude ucházet o nominaci za čtyři roky, zřejmě ji vyhraje.

Exprezident plánuje v neděli své první veřejné vystoupení po odchodu z Bílého domu. Promluví na každoroční Konferenci konzervativní politické akce (CPAC), podle zpráv některých médií se má přitom v plánu prohlásit přepokládaným nominantem republikánů do voleb v roce 2024 a potvrdit se v pozici vůdce strany. McConnell, který byl v minulosti pravidelným řečníkem na CPAC, se po kritice Trumpa na program konference letošní nedostal.

Související

Více souvisejících

Mitch McConnell Donald Trump USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy