Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu. Oproti roku 2016 existuje dle agentury mnohem více „tichých“ voličů současného prezidenta, které průzkumy nereflektují. Joe Biden tak údajně naopak za Trumpem v některých klíčových státech zaostává.
Zatímco z prognóz většiny průzkumových agentur a univerzit vychází Joe Biden jako jasný favorit, dle Trafalgar Group je ještě příliš brzy na předčasný optimismus. Společnost tvrdí, že o sobě letos řada Trumpových voličů nedává tolik vědět, jejich hlasy by se však měly vcelku podstatně promítnout do konečných výsledků voleb.
Průzkumy společnosti Trafalgar Group se přitom již v roce 2016 ukázaly jako nejpřesnější. Jako jediná z průzkumových agentur tehdy na příklad předvídala vítězství Donalda Trumpa v Michiganu nebo Pensylvánii, kde se od finálních výsledků odchýlila jen o pár desetin procenta.
I v nejnovějších průzkumech se poměrně liší od ostatních, a to konkrétně v pohledu na některé z klíčových států. Výrazný rozpor lze zaznamenat ve státech jako Minnesota nebo Florida, kromě toho i ve Wisconsinu nebo Michiganu, kde většina průzkumů připisuje Bidenovi stabilní až 6% náskok již několik měsíců.
Dle portálu FiveThirtyEight vede Biden aktuálně nad Trumpem v Michiganu zhruba o 8 %. Podobná čísla uvádí i CNBC, univerzita Monmouth nebo Fox. Dle Trafalgar Group se však včele drží Trump s těsným náskokem 2 %. Analogicky jako v roce 2016 ani prognostické modely většiny průzkumových společností nepředpokládají, že by Michigan nakonec připadl Trumpovi.
Ve státě Wisconsin se dle většiny průzkumů Biden pohybuje v rozmezí 52 – 54 %. Jeho šance na výhru stanovují nad 80 %. Trafalgar jako jediná společnost však připisuje 1% náskok Trumpovi. V Minnesotě, kde Biden dle Public Policy Polling vede zhruba o 8 %, jsou dle Trafalgar Group oba kandidáti aktuálně vyrovnaní.
Na Floridě mají dle NBC oba kandidáti shodně podporu 48 % Floriďanů, CNBC a univerzita Quinnipiac připisují Bidenovi výhodu 49 %. Ještě měsíc zpět však Biden v těch samých průzkumech vedl až o 13 %. Naproti tomu v průzkumech Trafalgar Group, kde se ještě v červenci kandidáti pohybovali shodně kolem hranice 46 %, má Biden aktuálně 3% náskok.
Právě Florida je v kategorii států označovaných jako „swing states“ s ohledem na počet elektorálních hlasů poměrně klíčová. Pokud by se totiž Joe Bidenovi podařilo Floridu získat, měl by tak téměř 98% šanci na celkovou výhru. Na rozdíl od Texasu, který má ještě o něco více hlasů než Florida, má zde navíc Biden i mnohem větší šance na vítězství.
Ředitel Trafalgar Group Robert Cahaly působí mimo jiné jako republikánský analytik. Pro National Review však uvedl, že prognózy jeho společnosti se nezakládají na stranické sympatii. Naopak vyzdvihl jejich přesnost před čtyřmi lety a ani letos nepředpokládá, že by se mýlily. ,,Pro naše průzkumy nejsou podstatní lidé, co se příliš zajímají o politiku. Nás zajímají ti skrytí voliči,“ dodal.
Přívlastky „tiší“ nebo „skrytí“ označuje ty voliče, kteří se veřejně vyjadřují jinak než ve finále volí. Pro potřeby svých průzkumů tak společnost vychází z osobních složek jednotlivých voličů. ,,Zvažujeme všechno od povolání, příjmů, dosaženého vzdělání, náboženského vyznání až po volební historii každého voliče,“ říká Cahaly. V každém státě tak prověří minimálně 1 000 respondentů.
Dle nedávné studie společnosti CloudResearch navíc existuje mnohem vyšší procento republikánů a nestraníků, kteří odmítají až do poslední chvíle prozradit jméno kandidáta, kterého budou v listopadu volit. Zhruba 10 % Trumpových příznivců v rámci telefonních průzkumů nemluví pravdivě, na straně Bidenových stoupenců je to zhruba 5 %, jak dále uvádí studie.
Na základě údajů, které Trafalgar Group za poslední měsíce shromáždila, dává Cahaly Trumpovi 68% šanci na výhru. ,,Ještě dva týdny zpět bych mu nedával víc jak 60 %,“ dodal. To je v porovnání s ostatními agenturami poměrně vysoké číslo. Pro porovnání připisuje portál FiveThirtyEight zhruba stejnou šanci na výhru Joe Bidenovi. Portál The Economist dává Trumpovi méně jak 20 %.
Související
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
"Měli jsme šanci." Clooney nelituje sloupku proti Bidenovi, ale připustil chybu
Volby USA , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Joe Biden , průzkumy
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 1 hodinou
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
včera
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
včera
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
včera
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
včera
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
včera
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
včera
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
Britská média mají jasno o favoritovi na obsazení uvolněného premiérského postu, který opustí Keir Starmer, jenž v pondělí oznámil rezignaci. Nově zvolený labouristický poslanec Andy Burnham se však zřejmě nestane novým stranickým lídrem dříve než v polovině července.
Zdroj: Lucie Podzimková