Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce neukradla notebook či externí pevný disk předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a nesnažila se ho prodat ruským tajným službám. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudního podání, které obsahuje vyjádření jednoho z vyšetřovatelů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
Riley June Williamsová z Pensylvánie čelí obviněním z nezákonného vniknutí do Kapitolu a z toho, že naváděla další účastníky nepokojů do kanceláře Pelosiové. Ta je nejvýše postavenou demokratkou v Kongresu a mezi horlivými příznivci prezidenta Donalda Trumpa je velmi neoblíbená. FBI však stále nepotvrdil, zda z kanceláře Pelosiové skutečně nějaký počítač zmizel, či nikoliv.
Totožnost Williamsové, jež je zachycena na videu z nepokojů, potvrdil úřadům její někdejší partner. Ten rovněž tvrdí, že viděl video, na němž Williamsová bere notebook z kanceláře Pelosiové. Uvedl také, že žena měla v úmyslu "zaslat počítač svému příteli v Rusku, který měl v plánu zařízení prodat SVR, ruské civilní rozvědce," píše se v soudním podání.
Tento plán však podle zdroje FBI nevyšel a Williamsová má počítač zřejmě stále u sebe, nebo jej zničila. Žena přitom pravděpodobně uprchla, není totiž k zastižení na své trvalé adrese, zrušila si své staré telefonní číslo a vymazala si profily na sociálních sítích.
Mluvčí Pelosiové nová zjištění nekomentoval, dva dny po nepokojích pouze oznámil, že z kanceláře předsedkyně zmizel počítač používaný pro promítání prezentací. Není však jasné, zda se jedná o stejný stroj, jehož možné zmizení je předmětem vyšetřování FBI.
Krádež elektronických zařízení členů Kongresu je od nepokojů jednou z největších obav bezpečnostních expertů. Prokurátor Michael Sherwin již dříve uvedl, že hrozí nebezpečí, že Trumpovi příznivci vynesli ze sídla zákonodárců citlivé informace důležité pro národní bezpečnost USA.
Související
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
Muž, který zaútočil na manžela Pelosiové kladivem, byl odsouzen na doživotí
Nancy Pelosiová (politička USA) , FBI , počítače , Rusko , vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák