Novináři sestavili unikátní časovou osu útoku na Kapitol. Demonstranti pořídili 56 terabajtů záznamů

Když sociální síť Parler před několika dny zmizela z internetu, nezmizely s ní i všechny příspěvky nahrané uživateli. Jistým aktivistům se podařilo archivovat většinu veřejných příspěvků ze sítě hojně využívané příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obsahem se probírali i reportéři investigativní skupiny ProPublica, která o víkendu vydala výběr více než 500 videí zachycujících události kolem nedávných nepokojů v sídle amerického Kongresu.

Podle ProPublica, jejichž timeline se stovkami videí naleznete ZDE, záběry vytvářejí jeden z nejpodrobnějších záznamů "temné události v amerických dějinách" a umožňují široké veřejnosti seznámit se s děním ze 6. ledna z pohledu těch, kdo se nepokojů účastnili. Videa jsou seřazená chronologicky a roztříděná podle toho, zda byla pořízena uvnitř washingtonského Kapitolu, v jeho bezprostředním okolí nebo na jiných místech v centru americké metropole.

Videí se střípky z napadení sídla Kongresu vzniklo 6. ledna nepřeberné množství. Účastníci nepokojů ze svých mobilů živě vysílali záběry na nejrůznějších platformách a nahrávali na sociální sítě krátké klipy, dění pochopitelně kamerami a chytrými telefony natáčeli také novináři. "Nikdy jsme neměli možnost sledovat významný civilní konflikt takovým způsobem, jako tomu bylo v tomto případě," uvádí ProPublica.

Videa z Parleru podle skupiny pomáhají v hledání odpovědí na otázky, kdo byli lidé, kteří do Kongresu vtrhli, a co je k tomu motivovalo. Dav u Kapitolu údajně z části připomínal směs "manželů v golfových čepicích s dobře pěstěnými manželkami, kluků z vysokoškolských bratrstev a otců se syny", jaká bývala k vidění na Trumpových mítincích. Vedle těchto lidí ale přišli také hlasatelé bělošské nadřazenosti, "vykořenění mladí muži toužící po boji" a "široká paleta více buržoazních typů".

"Jsme nahoře na Kapitolu. Myslím, že prorazí dveře, začíná to být vážné. Dneska někdo umře. Vůbec to není dobré," uvádí jistý muž ve videu natočeném těsně před vniknutím prvních výtržníků dovnitř. Jeho předpověď se naplnila, neboť do konce dne umřeli čtyři lidé. V nemocnici poté podlehl zraněním člen policejního sboru Kapitolu, další si pak tři dny po nepokojích sáhl na život.

Pomyslnou obětí událostí 6. ledna se následně stal i Parler, kde se předtím ve velkém šířily výzvy k násilí, konspirační teorie o výsledku prezidentských voleb a nejrůznější nenávistný obsah. Firma Amazon platformu po několika dnech odstřihla od svých serverů.

Definitivní konec Parleru, který vznikl v roce 2018, to ale znamenat nemusí. Webová stránka sociální sítě je od víkendu znovu dostupná, přičemž nebylo jasné, kde je nyní doména registrovaná. "Vypořádáme se se všemi výzvami, které jsou před námi, a všechny vás plánujeme brzy opět přivítat," uvádělo se v prohlášení na stránce. Šéf platformy John Matze později vzkázal, že návrat Parleru je nevyhnutelný.

Související

FBI, ilustrační fotografie

Kvůli útoku na Kapitol byl zatčen bývalý agent FBI

Bývalý agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) byl zatčen za podíl při vpádu demonstrantů do sídla amerického Kongresu 6. ledna 2021. Podle serveru USA today čelí obvinění ze čtyř přečinů, včetně nezákonného vstupu do budovy s omezeným přístupem a výtržnictví.

Více souvisejících

vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 30 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy