Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve středu vyzvala další představitele Kongresu Spojených států, aby ze svého sídla, Kapitolu, nechali odstranit sochy představitelů Konfederovaných států amerických a konfederačních vojáků z občanské války z let 1861 až 1865. Informovala o tom agentura Reuters. Jedním z důvodů americké občanské války byl spor o otroctví, které tehdy bylo pilířem agrárních jižanských států.
Pelosiová v dopise pro šéfy výboru Kongresu odpovědného za péči o sochy vystavené v Kapitolu napsala, že tato díla "skládají hold nenávisti, nikoliv dědictví", a proto musejí být odstraněny.
The statues which fill the halls of Congress should reflect our highest ideals as Americans. Today, I am once again calling for the removal from the U.S. Capitol of the 11 statues representing Confederate soldiers and officials. These statues pay homage to hate, not heritage.
— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) June 10, 2020
O pomnících představitelů Konfederace, která během americké občanské války z let 1861 až 1865 hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.
V posledních dnech se tato debata znovu rozhořela v souvislosti se smrtí černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou. Strážník mu při zásahu skoro devět minut klečel na krku, ačkoliv muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat.
V Kapitolu má pomníky mnoho osobností americké historie, včetně velitele konfederačních vojsk generála Roberta E. Leeho a prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.
Reuters píše, že ve společném výboru Kongresu, na jehož vedení se demokratka Pelosiová obrátila, jsou jak zástupci její strany, tak republikánů. Není zatím jasné, jak na její výzvu budou reagovat. V USA je dlouhou tradicí, že každý americký stát do Kapitolu ve Washingtonu posílá dvě sochy.
Požadavky na historickou očistu dolehly i na názvy vojenských zařízení. V zemi se nyní vede diskuse o možnosti přejmenovat zhruba desítku vojenských základen, mimo jiné Fort Bragg v Severní Karolíně, Fort Hood v Texasu či Fort Benning v Georgii. Tato zařízení nesou jména po konfederačních generálech. Civilní šéf armády Ryan McCarthy, který je podřízen ministru obrany, prohlásil, že je ochoten o problému diskutovat, republikánský prezident Donald Trump to ale odmítá.
"Tyto velkolepé a velmi mocné základny se staly součástí skvělého amerického dědictví a historie vyhrávání, vítězství a svobody," napsal Trump s tím, že na těchto základnách se cvičili vítězní hrdinové obou světovou válek. "Proto má administrativa ani nebude zvažovat přejmenování těchto skvostných a legendárních vojenských zařízení," dodal prezident.
S velkými výhradami je nyní nahlíženo i na konfederační bojovou zástavu, dnes nazývanou konfederační či rebelská vlajka, kterou kritici označují za jeden ze symbolů rasového útlaku. Americké námořnictvo oznámilo, že připravuje zákaz vystavování této zástavy na všech veřejných místech objektů námořnictva a také na lodích a letadlech. Její používání zakázal také jeden z nejvýznamnějších amerických automobilových závodů NASCAR.
V USA se nyní debatuje také o revizi soch či o vhodnosti některých filmů, jako je například Jih proti Severu z roku 1939. Tento snímek, který byl již v minulosti kvůli způsobu vyobrazování černochů a otroctví považován za kontroverzní, stáhla ze své nabídky streamovací služba HBO Max. V reakci na nynější vlnu demonstrací se pak společnost Paramount Network rozhodla ukončit natáčení dlouholeté reality show Cops (Poldové), která je v Česku známa jako Policie v akci USA.
Související

Muž, který zaútočil na manžela Pelosiové kladivem, byl odsouzen na doživotí

Harrisová vystoupila poprvé po Bidenově oznámení. Podpořila ji další těžká váha
Nancy Pelosiová (politička USA) , Kongres USA , Black lives matter , USA (Spojené státy americké) , rasismus , Sochy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Na tropické počasí si ještě počkáme. Příští týden budou třicítky spíše vzácností
Aktualizováno před 8 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera
Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.
Zdroj: Jakub Jurek