Politico: Pompeo představil selektivní pojetí lidských práv

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek řekl, že majetková práva a náboženská svoboda jsou "nejpřednější" z lidských práv a že Spojené státy musejí praktikovat zahraniční politiku, která realisticky prosazuje základní svobody inspirované Deklarací nezávislosti.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo to řekl, když představoval pracovní verzi zprávy od kontroverzní komise, kterou sám zřídil asi před rokem, napsal server Politico.

Aktivisté a akademici, z nichž řada kritizuje samotnou existenci komise, se teď snaží zhodnotit obsah návrhu závěrečné zprávy, která by podle Pompea měla ovlivnit americkou i celosvětovou politiku lidských práv. Veřejnost má 14 dní na to, aby k dokumentu zaslala své připomínky, než komise vypracuje finální verzi.

V projevu, kterým poskytl spoustu munice svým kritikům i podporovatelům, Pompeo zdůrazňoval, že Spojené státy jsou v základu dobrou zemí, která dokáže překonávat své chyby. Útočil rovněž na list The New York Times, který podle něj hlásá "nenávist k Americe", a zpochybňoval motivaci lidí, kteří strhávají sochy kontroverzních postav americké historie.

"Amerika je v základu dobrá a může toho světu hodně nabídnout, protože naši zakladatelé uznávali existenci Bohem daných nezcizitelných práv a přišli s odolným systémem jejich obrany," řekl ministr.

Jeho projev byl však význačný zejména kvůli tomu, na koho Pompeo cílil. Kritizoval Projekt 1619 deníku The New York Times, který zkoumá odkaz otroctví ve Spojených státech. Tvrdil, že list "chce, abyste uvěřili marxistické ideologii, že v Americe jsou pouze utlačovaní a utlačovatelé; čínská komunistická strana musí mít radost, že New York Times chrlí jejich ideologii".

Konzervativní křesťan Pompeo je někdejším členem Kongresu za stát Kansas a ve Washingtonu kolují spekulace, že se možná chystá v budoucnu kandidovat na prezidenta. Jeho kritici tak okamžitě upozornili na to, že v jeho vyjadřování lze nalézt spoustu výrazů, které nacházejí úspěch u voličské základny Republikánské strany, včetně útoků na média.

Pompeo v proslovu předkládal Ameriku jako maják naděje a svobody, na druhou stranu ale varoval, že USA musejí být "realistické" při prosazování těchto hodnot v zahraničí. "Naší první povinností je zajistit svobody Američanů," řekl. "Naše oddanost nezcizitelným právům neznamená, že máme kapacitu vždy a všude zakročit proti porušování lidských práv," dodal.

Ministr ve svém projevu nevěnoval příliš času detailnímu rozboru toho, na jakých právech záleží více, a na kterých méně. Zdůraznil jen, že jsou podle něj nejvýznamnější vlastnická práva a náboženská svoboda. "Nikdo nemůže 'sledovat vlastní štěstí', pokud nemůže vlastnit ovoce své práce," řekl s odkazem na slavnou formulaci z Deklarace nezávislosti. "A žádná společnost si nemůže zachovat svou legitimitu - nebo svůj ctnostný charakter - bez náboženské svobody," dodal.

Tato představa o hierarchii lidských práv je však jedním z důvodů, proč je řada aktivistů kritická vůči Pompeem ustavené komisi i její práci. V návrhu své zprávy komise píše, že ačkoli Všeobecná deklarace lidských práv z roku 1948 proti sobě jednotlivá práva otevřeně nestaví, je přesto žádoucí, aby státy učinily z některých práv svou prioritu podle své současné situace a historické zkušenosti.

Pompeovi kritici však tvrdí, že prohlášením některých práv za důležitější stanovuje ministr nebezpečný precedent, který by mohly zneužít země s otřesnou lidskoprávní minulostí, například Írán nebo Čína. Ačkoliv Pompeo prohlásil, že komise nemá řídit politiku USA, řekl také, že doufá, že se na její zprávu bude ministerstvo zahraničí obracet "po mnoho dalších desetiletí".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden přepisuje volební mapu USA. Nad Trumpem získává výrazný náskok

15.08.2020 14:38 Méně jak 3 měsíce do voleb přepisuje Biden volební mapu Spojených států. Bývalý viceprezident…

Americká armáda založila pracovní skupinu pro zkoumání UFO

15.08.2020 10:17 Americké ministerstvo obrany zřídilo novou pracovní skupinu, která se bude zabývat zkoumáním…

USA se nepodařilo v RB OSN prodloužit zbrojní embargo vůči Íránu

15.08.2020 08:43 Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti…

V Brazílii přibylo za pátek více než 50 000 nakažených koronavirem

15.08.2020 08:16 V Brazílii přibylo v pátek 50.644 nově nakažených koronavirem, což bylo o téměř 10.000 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama