RB OSN přijala rezoluci umožňující poskytování humanitární pomoci Afgháncům

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila rezoluci, která na další rok umožňuje zasílání humanitární pomoci do Afghánistánu. Tato země je na pokraji ekonomického kolapsu. Mezinárodní dárci dosud neměli možnost Afgháncům pomoci, zemi totiž od srpna opět ovládá radikální islamistické hnutí Tálibán, jehož vládu většina zemí neuznává a uvalila na ni sankce.

Rezoluce uvádí, že jsou povoleny peněžité dary a poskytování služeb a zboží pro uspokojení základních lidských potřeb v Afghánistánu. Taková pomoc pak podle RB OSN za určitých podmínek není porušením sankcí, jimž čelí subjekty napojené na Tálibán.

Původní návrh rezoluce počítal s umožněním humanitární pomoci jen prostřednictvím výjimek ze sankcí, které by byly udíleny případ od případu. S takovým zněním však nesouhlasila Čína a výsledný text umožňuje poskytování darů plošně.

"Na humanitární pomoc a životně důležitou asistenci musí Afghánci dosáhnout bez jakékoliv zábrany," řekl čínský vyslanec při OSN Čang Ťün s tím, že "uměle vytvořené podmínky a restrikce nebyly přijatelné".

RB OSN schválila posouzení celé humanitární výjimky ze sankcí po jednom roce. Francie a Indie při vyjednáváních navrhovaly přezkum již za šest měsíců. "Pokud se objeví důkazy, že je výjimka zneužívána, nebo že se peníze dostávají k osobám na sankčních seznamech, je možné to vrátit zpátky," řekl agentuře AFP nejmenovaný diplomat.

Rezoluce "silně vyzývá poskytovatele" humanitární pomoci, aby minimalizovali jakýkoliv prospěch, který by z jejich darů mohl plynout osobám, na něž jsou uvrženy mezinárodní sankce. Text rovněž ukládá povinnost po dvou měsících kontrolovat, zda zaslaná pomoc dorazila zamýšleným adresátům. Nařizuje také OSN jednou za půl roku vydat zprávu o tom, zda je humanitární pomoc účinná.

Cílem pomoci je podle Spojených států zabránit přílivu uprchlíků, kteří by ze země kvůli ekonomickým obtížím mohli zamířit do sousedních zemí.

Tálibán se vrátil k moci v Afghánistánu letos v srpnu, přispěl k tomu i odchod mezinárodních jednotek, včetně amerických, ze země. Vládu Tálibánu před 20 lety svrhla mezinárodní operace vedená USA, která byla reakcí na teroristické útoky z 11. září 2001 na Spojené státy.

V Afghánistánu se v poslední době rychle zhoršuje humanitární situace, Světový program pro výživu (WFP) nedávno varoval, že více než polovina obyvatel země, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit akutnímu nedostatku potravin a hladu.

Zahraniční vlády Tálibán neuznávají kvůli jeho minulosti. Za vlády tohoto hnutí před 20 lety nesměly v Afghánistánu ženy pracovat ani studovat či opouštět domovy bez mužského doprovodu, muži se nesměli holit. Úřady zakazovaly hudbu a další umění. K vynucování pravidel používali tálibové sílu a kruté tresty. Hnutí nyní pod zahraničním tlakem tvrdí, že takto už chovat nebude.

Související

Země, pohled z Měsíce

Světu dochází čas. Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí, varuje OSN

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která dnes byla zveřejněna. Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.
Bělorusko, Minsk

OSN zjistila v Bělorusku známky zločinů proti lidskosti

Organizace spojených národů došla k závěru, že v Bělorusku dochází k rozsáhlému a systematickému porušování lidských práv, v některých případech může jít až o zločiny proti lidskosti. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva o situaci v Bělorusku (OHCHR). Zaměřila se na období od května 2020 do loňského prosince. 

Více souvisejících

OSN

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 43 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Biden poprvé vetoval zákon. Šlo o republikánský návrh k penzijním fondům

Joe Biden dnes poprvé ve funkci amerického prezidenta vetoval zákon. Republikánský návrh měl správcům penzijních fondů zamezit v rozhodování o investicích na základě faktorů, jako je klimatická změna, vysvětluje agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy