Řetězec Walmart čelí kritice za rasismus, kosmetiku pro černochy zamykal

Americký obchodní řetězec Walmart již nebude prodávat v uzamčených regálech kosmetiku pro nebělošské zákazníky. K tomuto kroku se rozhodl poté, co jedna z černošských zákaznic na sociálních sítích upozornila na to, že zatímco šampony a další přípravky kupované bělochy jsou vystaveny volně, ty určené pro péči o černochy jsou uzamčené ve skleněných vitrínách.

"Výhody pro bělochy se ve Walmartu očividně vztahují i na produkty pro péči o vlasy," uvedla zákaznice na videu, které natočila v obchodě v coloradském Montbellu. "Vzkaz je jasný, nevěříme vám," dodala o přístupu Walmartu k černošským nakupujícím.

O kontroverzním přístupu Walmartu se v minulosti na sociálních sítích diskutovalo pravidelně a řetězec dokonce podle televize CNN čelil žalobě kvůli diskriminaci. Téma se opět stalo aktuální v nynějších dnech, kdy Spojenými státy otřásají demonstrace proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě. Protesty, které mnohde přerostly v násilnosti, vyvolala smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání bělošským policistou.

Walmart minulý týden přislíbil vyčlenit 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) na vytvoření střediska rasové rovnosti, které bude napravovat systémový rasismus ve společnosti podporou zdravotnictví a vzdělávání.

glitch in the upload. here’s the aisle pic.twitter.com/TrFPscYNDE

— Tori Mason (@ToriMasonTV) June 10, 2020

Řetězec také ujistil, že rasismus nepodporuje. "Walmart netoleruje diskriminaci jakéhokoli druhu," uvedla společnost s tím, že ve svých obchodech obsluhuje denně miliony zákazníků nejrůznějšího původu. List The Washington Post poznamenal, že praxe uzamčených regálů s kosmetikou kupovanou spíše černochy se týkala zhruba desítky ze 4700 obchodů Walmartu.

Walmart není jedinou korporací, která v posledních dnech v USA vystoupila na podporu menšin. Například kosmetický gigant Sephora se zavázal, že nejméně 15 procent své prodejní plochy vyčlení pro produkty společností, které vlastní černoši.

Související

Ilustrační foto

Vedoucí Walmartu v americké Virginii střílel do lidí, sedm mrtvých

 Střelba v supermarketu Walmart ve městě Chesapeake v americkém státě Virginie si v noci na dnešek vyžádala životy šesti lidí. Zemřel i útočník, píše agentura AP s odkazem na policii. Střelcem byl manažer prodejny, který útočil zatím bez jasného motivu. V nemocnici zůstávají čtyři zranění.
Soud, ilustrační foto

Americká vláda žaluje Walmart, měl zažehnout drogovou krizi

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes zažalovalo maloobchodní řetězec Walmart, že pomáhal zažehnout opioidovou krizi v zemi. Navzdory varováním ze strany svých vlastních lékárníků prý nedostatečně kontroloval pochybné předpisy na léky. Informují o tom světové agentury. Kvůli předávkování opiáty zemřelo ve Spojených státech od roku 2000 přes 470.000 lidí. Velká část úmrtí souvisela s léky na předpis.

Více souvisejících

Walmart černoši rasismus Black lives matter Obchody USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy