Americký prezident Donald Trump na konci tohoto týdne sdílel na svém twitteru dva příspěvky obsahující údajné jméno oznamovatele, jehož stížnost rozpoutala proces ústavní žaloby na hlavu státu. Podle BC za to šéf Bílého domu sklízí kritiku, protože ochrana takovýchto stěžovatelů je v USA garantována zákonem. Agentura AP navíc uvedla, že jeden ze sdílených příspěvků pochází z profilu, který se jeví jako automatizovaný "bot".
Anonymní "whistleblower" byl z počátku ústředním článkem snahy demokratických kongresmanů sesadit Trumpa, neboť tato osoba jako první nahlásila klíčový červencový telefonát, v němž americký prezident apeloval na ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského s vyšetřováním týkajícím se Trumpova politického rivala Joea Bidena.
Obavy whistleblowera podpořil zveřejněný zápis o telefonátu a následně i výpovědi amerických diplomatů v Kongresu. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů na základě těchto zjištění obžalovala Trumpa mimo jiné ze zneužití funkce.
Totožnost oznamovatele zároveň po celou dobu zůstává nepotvrzená, což se nelíbí republikánským politikům včetně prezidenta i řadě Trumpových stoupenců. V USA ovšem platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což zahrnuje i utajení jejich identity.
Údajné jméno whistleblowera nicméně již delší dobu koluje v konzervativních kruzích na internetu a nyní se do jeho šíření poprvé aktivně zapojil i Trump. Nejdříve ve čtvrtek večer sdílel tweet svého volebního štábu, jehož součástí byl odkaz na článek z webu Washington Examiner, který měl ono jméno v titulku. O den později Trump propagoval příspěvek z profilu @surfermom77, který oznamovatele jmenuje a obviňuje jej z křivé přísahy.
Druhý tweet v sobotu z prezidentova účtu zmizel, není ovšem jasné, zda byl smazán, nebo pouze nebyl viditelný části uživatelů kvůli technickému problému Twitteru. Agentura AP uvedla, že profil @surfermom77 má některé typické znaky automatizovaného účtu, jako je používání volně dostupných obrázků pro profilovou fotografii či abnormálně vysoká aktivita.
Trumpovo počínání kritizoval například právník Stephen Kohn, který se specializuje na ochranu whistleblowerů. "Paradoxní je, že prezidentovou povinností je toho člověka chránit. Je neuvěřitelné, že jednak tu povinnost neplní, ale ještě ji poruší," uvedl. Michael German, který v minulosti jakožto agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) vznesl obvinění vůči svému zaměstnavateli, označil jakékoli ohrožení whistleblowera ze strany hlavy státu za "naprosto nevhodné".
Twitter na rozdíl od Facebooku nezakázal síření údajného jména oznamovatele, neboť tuto informaci nepovažuje za "soukromou". Sociální síť uvedla, že tweet, který prezident USA sdílel v pátek, neporušuje její pravidla.
Související

Tusk to zkouší po dobrém. Žádá Trumpa, aby cla nezaváděl

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina
Donald Trump , Prezident USA , Twitter , whistleblowing , USA (Spojené státy americké) , Impeachment
Aktuálně se děje
včera

Francouzský politik přirovnal Le Penovou k Ježíšovi. Také byl shledán vinným a byl nevinný, prohlásil
včera

Tusk to zkouší po dobrém. Žádá Trumpa, aby cla nezaváděl
včera

Otřesný nález v Rafáhu: Záchranáři našli masový hrob s těly humanitárních pracovníků, zřejmě je zabili Izraelci
včera

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina
včera

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě
včera

Smutný konec pátrání: Tři američtí vojáci ztracení v Litvě byli nalezeni mrtví. Po posledním se pátrá
včera

Rusko chce legalizovat Tálibán. Už delší dobu ho zve na jednání a mezinárodní fóra
včera

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině
včera

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí
včera

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest
včera

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert
včera

Novinky v případu smrti muže v Pardubicích. Poprvé rozhodoval soud
včera

Naděje Le Penové na prezidentské volby se rozplynuly. Soud jí je zakázal
včera

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno
včera

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů
včera

CNN: Evropa se konečně probrala. Po hádce Zelenského s Trumpem jí došlo, že se pravidla změnila
včera

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
včera

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
včera

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
včera
Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.
Zdroj: Jan Hrabě