Bílý dům zrušil pravidelné tiskové konference prezidenta Donalda Trumpa, na nichž dosud šéf Bílého domu spolu se zdravotnickými experty informoval novináře o vývoji koronavirové krize. Oznámila to dnes prezidentská mluvčí Kayleigh McEnanyová. Po několika hodinách ale překvapeným žurnalistům sdělila, že tisková konference hlavy státu se dnes uskuteční. Tématem bude koronavirus.
Trump při dosavadních setkáních s tiskem vedl dlouhé monology o pandemii a občas se dopouštěl kontroverzních výroků. Poslední jeho briefing se konal v pátek, sobotní byl odvolán a na pořadu podle mluvčí McEnanyové neměl být ani dnes. Sám prezident o víkendu prohlásil, že podobná vystoupení "nestojí za čas a úsilí".
Jak ale napsala agentura Reuters, Trump se nehodlá obejít bez světla ramp a má zřejmě jiné plány, než jeho poradci a mluvčí. Jen několik hodin po sdělení McEnanyové, že dnes žádná tiskovka nebude, ohlásil Bílý dům na odpoledne místního času (23:00 SELČ) prezidentovu tiskovou konferenci. Má se týkat nových směrnic pro testování a některých dalších oznámení, jak bezpečně přivést Ameriku zpátky k normálnímu životu.
Podle televize Fox News měl Bílý dům původně v plánu pořádat tiskovky bez Trumpa a v jiné místnosti, než se prezidentská setkání s novináři obvykle odehrávají. Trumpovi poradci prý připravili i změny obsahu jeho vyjádření pro média. Ta by se měla více zaměřovat na ekonomické dopady krize vyvolané šířením covidu-19, nikoli na její příčinu.
"Možná budou mít (briefingy) jinou podobu, jiné téma," řekla dnes Trumpova mluvčí. "Neznamená to ale, že dřívější praxe byla negativní, protože myslíme, že byla ve skutečnosti pozitivní. Byla to vítaná příležitost pro prezidenta mluvit k Američanům," citovala McEnanyovou agentura Reuters.
Prezident po nástupu do Bílého domu v roce 2017 komunikoval s veřejností hlavně prostřednictvím twitteru. Obvyklé tiskové konference prezidentských mluvčích, které se za dřívějších hlav států v Bílém domě konaly prakticky denně, téměř vymizely. Možnost klást otázky měli novináři jen při oficiálních akcích nynyjšího prezidenta nebo při státních návštěvách.
Koronavirová krize Trumpovy komunikační návyky změnila. Prezident předstupoval až do konce minulého týdne před novináře denně s obsáhlým výkladem, který ovšem podle kritiků nebyl vždy kompetentní a musel být občas korigován. Poslední takovou epizodou byl Trumpův výrok o možnosti zabíjet koronavirus v těle pacientů vstřikováním dezinfekce. Lékaři pak Američany před podobnými experimenty důrazně varovali.
Prezident se dnes zatím na twitteru rozhořčeně pustil do médií. "Nikdy v dějinách naší země nebyla chromá mainstreamová média tak nenávistná a nepřátelská jako teď, dokonce uprostřed stavu nouze a boje s neviditelným nepřítelem! Lživé zprávy jsou nepřítelem lidu!" napsal Trump.
Související
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Bílý dům USA , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
před 2 hodinami
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 5 hodinami
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
před 6 hodinami
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 7 hodinami
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 8 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 9 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 10 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 11 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 12 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 13 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 14 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 16 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě