Trump nakažený koronavirem se vydal na projížďku, čelí kritice od odborníků

Americký prezident Donald Trump nakrátko opustil vojenskou nemocnici, v niž se léčí z nemoci covid-19 způsobované koronavirem, aby během projížďky v opancéřovaném voze pozdravil davy svých stoupenců, shromážděných před nemocnicí, uvedla agentura AP.

Prezident Donald Trump z auta zdraví své příznivce. (4.10.2020)
doporučujeme

"Prezident Trump absolvoval krátkou jízdu v koloně motorových vozidel, aby zamával svým příznivcům venku (před nemocnicí), a nyní se vrátil do prezidentského apartmá uvnitř nemocnice Waltera Reeda," uvedl Bílý dům v prohlášení.

Trump seděl v zadní části svého opancéřovaného terénního vozu, na obličeji měl roušku a mával svým příznivcům, poznamenala BBC na svém webu. Projížďka podle agentury AP trvala několik minut.

Ještě před jízdou Trump zveřejnil na twitteru krátké video, ve kterém uvedl, že chystá "malé překvapení některým velkým vlastencům, které máme na ulici", a poděkoval lékařům.

"Hodně jsem se dozvěděl o covidu. Naučil jsem se to tím, že jsem to sám prožil. Je to škola života," uvedl Trump v krátkém videu s tím, že nejde o něco, o čem by se dočetl v knihách a že je to "něco velmi zajímavého".

Trumpův výlet však kritizovali někteří lékaři, podle nichž se jednalo o porušení zásad pro ochranu veřejného zdraví. "To prezidentské SUV je nejen neprůstřelné, ale také hermeticky uzavřené proti chemickým útokům. Riziko přenosu covidu-19 uvnitř je proto tak vysoké, jak to jen jde, pokud pomineme lékařské zákroky," napsal na twitteru lékař James Philips z nemocnice, v níž nyní prezident pobývá. Šéfové prezidentovy ochranky, kteří s ním ve voze jeli, tak podle lékaře riskovali nakažení a měli by se nyní uchýlit na 14 dní do karantény.

Bílý dům nicméně rozhodnutí obhajoval. Jeho mluvčí uvedl, že tým přijal veškeré potřebné kroky k ochraně všech zúčastněných, kteří používali ochranné pomůcky.

Televize NBC mezitím informovala o tom, že se první dáma Melania, která je rovněž nakažena koronavirem, rozhodla Trumpa nenavštívit v nemocnici právě kvůli tomu, že by vystavila nebezpečí nákazy pracovníky ochranky, kteří by ji museli na cestě doprovázet.

Trumpovu zdravici kritizovali rovněž někteří demokraté. "Potřebujeme vůdcovství. Ne vyhledávání příležitostí pro vyfocení," uvedl člen Sněmovny reprezentantů Hakeem Jeffries.

Tým prezidentových lékařů v neděli uvedl, že Trump od pátku nemá horečku, je mu lépe a pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí.

Trump oznámil nákazu koronavirem ve čtvrtek večer, v noci na sobotu (pátek místního času) byl pak přepraven vrtulníkem do nemocnice Waltera Reeda v Marylandu nedaleko Washingtonu. První dáma Melania Trumpová, která měla rovněž pozitivní test na koronavirus, se léčí doma. Její stav hospitalizaci nevyžadoval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump dlouhodobě útočí na Čínu. Přitom tam má bankovní účet a platí daně,…

21.10.2020 19:42 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech…

Trump zneužívá vládu k pošpinění Bidena. Politického rivala chce dát…

21.10.2020 16:09 Prezident USA Donald Trump v úterý při televizním rozhovoru vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby…

Biden si udržuje značný finanční náskok nad Trumpem

21.10.2020 14:27 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vstupuje do závěrečné fáze volební kampaně se značným…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama