Trump před koncem mandátu zrychluje tempo federálních poprav

Dosluhující americký prezident Donald Trump v posledních týdnech svého mandátu zrychluje tempo poprav federálních vězňů. Do 20. ledna, kdy místo v Bílém domě zaujme demokrat Joe Biden, plánuje Trumpova vláda vykonat ještě pět trestů smrti.

Pokud by se uskutečnily podle plánu, stal by se Trump prezidentem dohlížejícím na největší počet vykonaných poprav federálních vězňů za posledních 130 let, napsal dnes server televize ABC News.

Federální vláda letos v červenci oznámila, že po 17leté pauze hodlá znovu začít s vykonáváním poprav federálních vězňů odsouzených k trestu smrti. Úřady jich od té doby vykonaly osm. Pokud by naplnily nově zveřejněný plán, zvýšil by se tento údaj na celkových 13. Trump by se tak stal prezidentem, za jehož vlády byla vykonána asi čtvrtina všech poprav federálních vězňů v historii USA.

Rozhodnutí jeho administrativy přitom odporuje zvykům, podle nichž odcházející prezident nepřijímá před předáním moci rozhodnutí, s nimiž otevřeně nesouhlasí jeho nástupce, řekl Robert Durham z nestranické organizace Informační centrum pro tresty smrti (DPIC). Biden se v poslední době staví proti trestu smrti a prohlásil, že jej na federální úrovni hodlá zrušit.

"Jen těžko lze porozumět tomu, jak by kdokoliv v této fázi prezidentství mohl být přesvědčený, že by měl zabít tolik lidí. Zvláště když americká veřejnost zvolila někoho jiného, aby vás nahradil, a ta osoba tvrdí, že je odpůrcem trestu smrti," pokračoval Durham. "Je to naprostá historická odchylka," dodal.

V mezidobí mezi volbami a inaugurací nového prezidenta nařídil popravu federálních vězňů naposledy prezident Grover Cleveland ke konci 19. století. Jeho administrativa byla rovněž poslední, jež popravila dvouciferný počet vězňů, a to 14 v roce 1896.

Pro Bidena je toto téma podle ABC nepříjemné, protože byl jedním ze spoluautorů kontroverzní reformy trestního práva z roku 1994, která nově určila dalších 60 federálních zločinů, za něž soudy mohou udělovat trest smrti. Ačkoliv byl Biden před lety zastáncem poprav, svůj postoj časem změnil. Nyní se očekává, že popravy naplánované Trumpem zastaví tak rychle, jak bude moci. Jeho dlouhodobý plán je však nejasný. Mohl by se snažit přesvědčit Kongres k prosazení reformy, jež by trest smrti na federální úrovni zrušila. Mohl by ale také například využít své právo milosti a změnit všem odsouzeným k popravě jejich tresty na doživotí.

Federální vláda letos vykonala všechny popravy smrtící injekcí ve věznici ve městě Terre Haute Indianě. Látky užívané k uplatnění trestu smrti však přestávají být k dispozici, a tak ministerstvo spravedlnosti nedávno umožnilo popravy provádět rovněž zastřelením nebo jedovatým plynem. Podle ABC však není jasné, zda úřady v následujících týdnech některou z těchto metod použijí.

Ministr spravedlnosti William Barr oznámil znovuzahájení federálních poprav letos v červenci, ačkoliv velká podpora trestu smrti nepanuje ani u demokratů, ani u republikánů. Podle kritiků chtěl prezident krokem stvrdit svůj postoj prezidenta "zákona a pořádku", který deklaroval v reakci na rozsáhlé protesty proti rasismu a policejní brutalitě z letošního jara a léta, které na mnoha místech přerostly v rabování a nepokoje. Trump je podle ABC dlouhodobým podporovatelem trestu smrti.

Související

Donald Trump

Většina Američanů považuje vyšetřování Trumpa za oprávněné, ukázal průzkum

Kolem 41 procent Američanů považuje několikerá vyšetřování bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa za "hon na čarodějnice", 56 procent si myslí, že vyšetřování je oprávněné, vyplývá z průzkumu stanic NPR a PBS a agentury Marist. Že Trump udělal něco nelegálního, si myslí 46 procent dotázaných, 29 procent pak odpovědělo, že Trumpovo jednání bylo neetické, ale v mezích zákona. Že Trump neudělal nic špatného, si myslí 23 procent Američanů.
Donald Trump

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění by mohlo vést ke "smrti a zkáze", píše agentura Reuters. Vyjádření republikánského exprezidenta přišlo krátce poté, co newyorští prokurátoři, kteří se zabývají Trumpovou údajnou rolí v platbě pornoherečce za mlčenlivosti, uvedli, že se nenechají zastrašit.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Trest smrti popravy

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 25 minutami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobí Havla. Sfárá do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfárá do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktualizováno včera

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Zdroj: ČTK

Další zprávy