Trump vědomě zlehčoval pandemii covid-19. Je to téměř zločin, reaguje Biden

Prezidentský kandidát demokratů v listopadových volbách Joe Biden uvedl, že chování prezidenta Donalda Trumpa v době pandemie nemoci covid-19 hraničí se zločinem. Učinil tak v reakci na Trumpovo přiznání, že vědomě zlehčoval hrozby plynoucí z koronaviru. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Joe Biden
doporučujeme

"Chtěl jsem to vždycky zlehčovat. Pořád to rád zlehčuju, protože nechci vytvořit paniku," řekl Trump 19. března novináři Bobu Woodwardovi v rozhovoru pro jeho knihu, která má vyjít příští úterý a jejíž úryvky se dostaly do amerických médií. Na začátku února přitom Trump v jiném rozhovoru zdůrazňoval, že koronavirus je "smrtící záležitost", "více smrtící než třeba vážná chřipka". Před veřejností se ovšem v březnu vyjadřoval jinak.

Biden ve středu večer (dnes nad ránem SELČ) prohlásil v televizi CNN, že Trumpovo počínání v souvislosti s koronavirem je "odporné". Zatímco prezident podle něj věděl o skutečném nebezpečí nákazy, sám si ani nenasadil roušku. "Je to téměř zločin," řekl Biden. Trumpovi podle něj "šlo jen o to zajistit, aby neklesl akciový trh a jeho bohatí přátelé nepřišli o peníze", uvedl bez důkazů či bližších podrobností.

Biden prezidentovi dále vyčetl, že před koronavirem kapituloval. "Vůbec nic neudělal," a jeho počínání je důvodem, "proč nemáme důvěru v jeho vedení".

Trump svůj postoj ke koronaviru znovu obhajoval ve středu v televizi Fox News. "Jsem vůdcem této země a nechci vidět paniku," řekl. Podle něj se jeho dobré vůdcovství naopak projevilo včasným zákazem vstupu do země osobám z Číny a Evropské unie, čímž údajně zachránil mnoho životů. "Odvedli jsme neskutečnou práci," pochválil krizový management své vlády.

Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová ve středu řekla, že Trumpova tehdejší prohlášení zlehčující povahu pandemie měla za cíl šířit důvěru a klid v čase těžkých výzev. "Prezident nikdy o covidu americké veřejnosti nelhal," prohlásila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně

24.09.2020 10:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama