Trumpův právník Giuliani má problém. Vedl kampaň proti velvyslankyni Ukrajiny

Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani vedl proti někdejší velvyslankyni USA na Ukrajině Marii Yovanovitchové, než byla odvolána, špinavou kampaň. Vyšetřovatelům ve Sněmovně reprezentantů to podle dnes zveřejněných přepisů řekl vysoký americký diplomat George Kent, napsala agentura Reuters.

Sněmovní demokraté, kteří Trumpa vyšetřují kvůli možnému porušení pravomocí v jednání s Ukrajinou, postupně zveřejňují svědectví lidí, které si k výpovědím pozvali.

Kent, který bude příští týden ve středu vypovídat ve sněmovně na veřejném slyšení, během říjnového uzavřeného jednání kongresmanům řekl, že Giulianiho kampaň proti Yovanovitchové byla plná lží a nepravdivých informací. Uvedl rovněž, že terčem Giulianiho výpadů se stal i on sám a že mu jistý činitel z amerického ministerstva zahraničí řekl, aby se držel stranou a neupozorňoval na sebe.

K odvolání Yovanovitchové média uváděla, že v květnu musela odejít krátce poté, co se ohradila proti postupu Giulianiho v takzvané ukrajinské kauze, neboť obcházel ministerstvo zahraničí.

Jádrem aféry je možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s Trumpovým tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump obvinění odmítá a postup Sněmovny reprezentantů, která uvažuje o zahájení procesu sesazení hlavy státu, přirovnává k honu na čarodějnice.

Související

Více souvisejících

Rudy Giuliani Sněmovna reprezentantů kongresu USA Donald Trump Ukrajina

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy