V Mexiku se dnes vydala na pochod nová karavana několika tisíc migrantů

Z jižního Mexika se dnes vydala na pochod nová karavana několika tisíc migrantů. Pochod, který tvoří především lidé z Haiti a zemí ve Střední Americe, směřuje do mexického hlavního města, někteří účastníci ale chtějí pokračovat dál na sever k hranicím USA, uvedla agentura EFE. Migranti žádají mexické úřady, aby dostali povolení k pobytu na celém území státu.

Na několik stovek kilometrů dlouhý pochod se vydal i Alex Leyva z Hondurasu. "V mé zemi je velmi špatná ekonomická situace, kriminalita a hlad," řekl agentuře AP. Proto se s manželkou rozhodl Honduras opustit s vidinou lepších životních podmínek v zahraničí.

Mexiko se snaží držet migranty, kteří přichází ze středoamerických zemí, na jihu ve státě Chiapas. Tato část země je ale také chudší a nabízí méně pracovních podmínek než oblasti na severu. Podle lidskoprávního aktivisty Luise Garcíy Villagrany proto migranti žádají úřady o povolení usadit se v celé zemi. Vláda ale tvrdí, že na severu migrantům hrozí větší nebezpečí, že se stanou oběťmi organizovaného zločinu či převaděčů.

Předchozí karavana vyšla z oblasti u hranic s Guatemalou v druhé polovině října a nachází se ve státě Veracruz. Podle úřadů se ale počet účastníků snížil ze zhruba 4000 na několik stovek. Část lidí odpadla kvůli námaze a další přijali nabídku na udělení dočasného víza.

Mexiko od ledna do konce září zaznamenalo zhruba 190.000 migrantů bez povolení. To je přibližně třikrát více než v loňském roce. Očekává se, že o migrační situaci bude mluvit mexický prezident Andrés Manuel López Obrador při setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Mexický prezident chce po USA, aby více investovaly do programu na výsadbu stromů a zalesnění. Plán má pomoci hlavně chudším oblastem Mexika, uvedla agentura AP.

Související

Více souvisejících

Mexiko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

Alkohol, drogy, znásilnění. Počet žen, které tvrdí, že je frontman kapely Rammstein Till Lindenmann zneužil, roste

V Německu rostou počty žen, které tvrdí, že se staly terčem obtěžování ze strany zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna. Sérii obvinění rozpoutala irská fanynka, která se zúčastnila koncertu v litevském Vilniusu a poté tvrdila, že ji kapela úmyslně zdrogovala.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy