V USA možná do konce týdne schválí použití vakcíny od Moderny, pandemie nepolevuje

Ve Spojených státech se po povolení nouzového použití vakcíny od Pfizeru a BioNTech rýsuje brzké schválení druhé očkovací látky proti covidu-19. Podle zdrojů deníku The New York Times (NYT) plánuje americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) dát v pátek zelenou vakcíně firmy Moderna. Tu bude ve čtvrtek posuzovat panel nezávislých expertů.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

FDA dnes zveřejnil materiály o testování daného přípravku a potvrdil hodnocení výrobce, že vakcína má účinnost okolo 95 procent. Údajně v této souvislosti nejsou "žádné specifické obavy ohledně bezpečnosti", neboť závažné vedlejší účinky byly při testování vzácné. Objevily se pouze nepříjemné, ale nikoli nebezpečné bolesti hlavy, horečka nebo únava, uvádí FDA.

"Na základě povzbudivých zjištění agentura hodlá v pátek udělit povolení pro krizové použití vakcíny, uvedli lidé obeznámení s plány FDA. Rozhodnutí by přineslo milionům Američanů přístup ke druhé koronavirové vakcíně, a to možná už od příštího týdne," píše NYT.

V pondělí v USA začalo očkování zdravotníků vakcínou vyvinutou ve spolupráci Pfizeru a BioNTech. Její nasazení umožnil FDA minulý pátek, přičemž povolil vakcinaci všech osob starších 15 let s výjimkou těhotných žen či osob s poruchou imunitního systému. Do několika dní se má očkovací kampaň rozběhnout také v domovech pro seniory.

Látka společnosti Moderna má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednoduší ji distribuovat až k samotným pacientům. I tato vakcína by se ovšem pro maximální ochranu podávala ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním.

Moderna požádala FDA o schválení své vakcíny na přelomu listopadu a prosince. Pokud jí dá ve čtvrtek zelenou výbor externích poradců a následně i samotný regulační úřad, mohly by první dodávky být do 24 hodin na cestě do očkovacích center, uvádí BBC.

Pozitivní zprávy o uvádění vakcín do oběhu kontrastují se znepokojivým vývojem epidemie covidu-19, která je momentálně v USA silnější než v kterékoli dřívější fázi. Každý den v průměru umře více než 2000 lidí a celkově už je s koronavirem spojována smrt více než 300.000 osob. Zdravotnictví bojuje s náporem pacientů, kterých už je podle iniciativy The COVID Tracking Project v amerických nemocnicích skoro dvojnásobný počet oproti maximální bilanci hospitalizací z jara.

Zároveň panují jisté obavy ohledně toho, zda se dostatečně velká část Američanů nechá proti koronaviru naočkovat. V novém průzkumu agentury Ipsos pro zpravodajský web Axios 27 procent respondentů uvedlo, že plánují proceduru absolvovat, jakmile to bude možné. Při zářijovém dotazování údajně stejný postoj vyjádřilo jen 13 procent dotázaných. Zhruba 35 procent Američanů nyní uvedlo, že by s vakcinací počkali několik týdnů či měsíců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko hlásí opět vysoký nárůst nakažených i úmrtí

28.01.2021 07:45 Mexiko oznámilo za poslední den 17.944 potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a 1623 úmrtí v…

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama