V USA možná do konce týdne schválí použití vakcíny od Moderny, pandemie nepolevuje

Ve Spojených státech se po povolení nouzového použití vakcíny od Pfizeru a BioNTech rýsuje brzké schválení druhé očkovací látky proti covidu-19. Podle zdrojů deníku The New York Times (NYT) plánuje americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) dát v pátek zelenou vakcíně firmy Moderna. Tu bude ve čtvrtek posuzovat panel nezávislých expertů.

FDA dnes zveřejnil materiály o testování daného přípravku a potvrdil hodnocení výrobce, že vakcína má účinnost okolo 95 procent. Údajně v této souvislosti nejsou "žádné specifické obavy ohledně bezpečnosti", neboť závažné vedlejší účinky byly při testování vzácné. Objevily se pouze nepříjemné, ale nikoli nebezpečné bolesti hlavy, horečka nebo únava, uvádí FDA.

"Na základě povzbudivých zjištění agentura hodlá v pátek udělit povolení pro krizové použití vakcíny, uvedli lidé obeznámení s plány FDA. Rozhodnutí by přineslo milionům Američanů přístup ke druhé koronavirové vakcíně, a to možná už od příštího týdne," píše NYT.

V pondělí v USA začalo očkování zdravotníků vakcínou vyvinutou ve spolupráci Pfizeru a BioNTech. Její nasazení umožnil FDA minulý pátek, přičemž povolil vakcinaci všech osob starších 15 let s výjimkou těhotných žen či osob s poruchou imunitního systému. Do několika dní se má očkovací kampaň rozběhnout také v domovech pro seniory.

Látka společnosti Moderna má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednoduší ji distribuovat až k samotným pacientům. I tato vakcína by se ovšem pro maximální ochranu podávala ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním.

Moderna požádala FDA o schválení své vakcíny na přelomu listopadu a prosince. Pokud jí dá ve čtvrtek zelenou výbor externích poradců a následně i samotný regulační úřad, mohly by první dodávky být do 24 hodin na cestě do očkovacích center, uvádí BBC.

Pozitivní zprávy o uvádění vakcín do oběhu kontrastují se znepokojivým vývojem epidemie covidu-19, která je momentálně v USA silnější než v kterékoli dřívější fázi. Každý den v průměru umře více než 2000 lidí a celkově už je s koronavirem spojována smrt více než 300.000 osob. Zdravotnictví bojuje s náporem pacientů, kterých už je podle iniciativy The COVID Tracking Project v amerických nemocnicích skoro dvojnásobný počet oproti maximální bilanci hospitalizací z jara.

Our daily update is published. States reported 2.1 million tests, 193k cases, and 1,358 deaths. There are 110,549 people currently hospitalized with COVID-19, a new record for hospitalizations. pic.twitter.com/NGv7muVzEt

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) December 15, 2020

Zároveň panují jisté obavy ohledně toho, zda se dostatečně velká část Američanů nechá proti koronaviru naočkovat. V novém průzkumu agentury Ipsos pro zpravodajský web Axios 27 procent respondentů uvedlo, že plánují proceduru absolvovat, jakmile to bude možné. Při zářijovém dotazování údajně stejný postoj vyjádřilo jen 13 procent dotázaných. Zhruba 35 procent Američanů nyní uvedlo, že by s vakcinací počkali několik týdnů či měsíců.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Moderna (farmaceutická firma) USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy