V USA začala kampaň očkování proti koronaviru

Vakcínou od firem Pfizer a BioNtech už se mimo klinické testy očkuje také ve Spojených státech. Jako první ji tam zřejmě dostala zdravotní sestra z New Yorku, podle agentury AP tak odstartovala největší imunizační kampaň v amerických dějinách. Očkování mělo dnes začít po celé zemi poté, co jej v pátek povolil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Jako první vakcínu zřejmě dostala zdravotní sestra z New Yorku
doporučujeme

Podobně jako v Británii, kde se vakcína vyvinutá ve spolupráci americké a německé firmy začala podávat minulý týden, jsou i v USA prvními příjemci zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory. Tím úplně prvním se pravděpodobně stala sestřička z jednotky intenzivní péče Sandra Lindsayová, která látku dostala krátce po 09:00 místního času (15:00 SELČ) v nemocnici v newyorském Queensu. Lokální úřady uvedly, že to bylo poprvé, co byla daná vakcína v USA podána mimo klinickou studii.

"Věřím, že toto je ta zbraň, která ukončí válku," uvedl na tiskové konferenci guvernér státu New York Andrew Cuomo. Dosluhující prezident Donald Trump na twitteru napsal: "První vakcína podána. Blahopřeji, USA! Blahopřeji, světe!"

Začátek očkovací kampaně přichází v době, kdy Spojené státy zažívají nejvíce smrtící fázi epidemie, při níž bilance obětí roste tempem více než 2400 za den. Očekává se, že nepříznivý vývoj hlavních ukazatelů bude ještě nějakou dobu pokračovat a že na jaře by úmrtí připisovaných koronaviru mohlo být v zemi více než 500.000.

Přes distribuční centra aktuálně proudí miliony dávek vakcíny od Pfizeru a BioNTech, píše zpravodajský web BBC. Očekávalo se, že první dodávky dnes obdrží asi 150 nemocnic a očkovacích center. Cílem vládního programu je naočkovat do dubna 100 milionů lidí, tedy zhruba třetinu populace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chile oznámilo silné zemětřesení u Antarktidy, slabší u metropole

24.01.2021 07:00 Území Chile dnes brzy ráno SEČ krátce po sobě zasáhla dvě zemětřesení. První, jehož sílu tamní…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama