Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro další vojenské operace Spojených států na Blízkém východě, poukazuje historik Andrew Bacevich v komentáři pro server Los Angeles Times. Emeritní profesor z Bostonské univerzity vysvětluje, že Esperův pojem "sekat trávník" nemá s péčí o zeleň nic společného.

Opotřebovávací válka

"Sekat trávník je třeba každou chvíli. Tyhle věci musíte dělat, aby hrozba nerostla, neobnovila se," cituje Esperova slova odborník. Dodává, že ministr mluvil také o tvrdému kopu do protivníkovy holeně.

Fráze "sekáte trávník, abyste hrozbu zvládali, nikoliv eliminovali" pochází z Izraele a popisuje přístup země k militantním skupinám jako Hamás či Hizballáh, vysvětluje historik. Podotýká, že Izrael není schopen eliminovat hrozbu těchto organizací, a proto přistoupil na nutnost periodicky nasadit sílu, aby je udržoval slabé a mimo hru.

"Sekání trávníku" je tedy eufemismem pro opotřebovávací válku, která přijímá nepřátelství na nízké úrovni jako cosi nevyhnutelného a trvalého, nastiňuje Bacevich. Esperovu obhajobu tohoto konceptu pak považuje za překvapivou ze dvou důvodů.

Tím prvním je skutečnost, že Esperův "šéf", prezident Donald Trump, nepovažuje války za nevyhnutelné a trvalé, upozorňuje akademik. Připomíná, že šéf Bílého domu často slibuje "ukončení nekonečných válek", zatímco taktika  "sekání trávníku" pro potírání Islámského státu a podobných skupin naznačuje, že americké války na Blízkém východě jen tak neskončí.

Trump jako vrchní velitel armády trvá na tom, že rozhodující vítězství nad těmito protivníky je nejen možné, ale že ho sám dosáhne, konstatuje Bacevich. Dodává, že nyní jeho Trumpův ministr obrany v zásadě tvrdí, že nic jako brzké vítězství není ve hře.

"Není pochopitelně nic zvláštního na tom, že tento prezident a jeho klíčoví podřízení čtou radikálně odlišné scénáře," pokračuje historik. Podotýká, že v tomto případě je rozpor a Esperovo přijetí "sekání trávy" coby faktické vojenské doktríny znepokojivé, protože naznačuje, že Spojené státy nemají jinou alternativu než pokračovat v politice nastolené po 11. září 2001, a svým způsobem jde o tiché přiznání strategického selhání.  

Spojené státy nejsou Izrael

Srovnání situací, kterým čelí Izrael a Spojené státy, může být podle experta poučné. S ohledem na spor s Palestinci - kdy si obě strany nárokují stejné území - má Izrael jen málo strategických možností, které většina jeho židovských obyvatel považuje za přijatelné, upozorňuje profesor. Konstatuje, že mír s Palestinci je nedosažitelný z důvodu, že ani minimální požadavky obou stran nejsou slučitelné.

Pro malý stát, který má mnoho omezení, je "sekání trávy" schůdný způsob řešení bezvýchodného problému, připouští Bacevich. Dodává, že sice nic nevyřeší, ale pomáhá udržet status quo, v němž se Izraelci naučili žít.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy ale nejsou malé a netrápí je diplomatická a geopolitická omezení, kterým čelí Izrael, zdůrazňuje odborník. Deklaruje, že Spojené státy mají na Blízkém východě na výběr z mnoha možností, ačkoliv je zkostnatělý a válkou otupělý americký zahraničněpolitický establishment záměrně přehlíží.

"Skupiny, s nimiž jsou Izrael a Spojené státy momentálně v konfliktu, kterým se zavádějícím způsobem říká generalizujícím pojmem 'teroristické', mají společný cíl: vyhnat cizáky z území, které považují za oprávněně své," pokračuje profesor. Vysvětluje, že zatímco Izrael nemůže sporné teritorium opustit, Spojené státy tuto možnost mají a možnost vojenského stažení - které nemusí nutně znamenat celkovou rezignaci - stojí za to posoudit.    

Zapojení amerických sil do neustálého "sekání trávy" na velkém území Blízkého východu nezvyšuje americkou bezpečnost, domnívá se Bacevich. Soudí, že zvyšuje pouze počet obětí a konzumuje obří sumy peněz, přičemž odvrací pozornost od mnohem palčivějších problémů, například klimatické změny či měnících se mocenských vztahů na Dálném východě.

Před půlstoletím kritici vietnamské války nabádali americké politiky, aby ohlásili vítězství a ze země odešli a tento apel považuje historik za stále aktuální. "Vedení války s otevřeným koncem na Blízkém východě slouží hlavně k živení protiamerického terorismu, který v žádném případě nepředstavuje přímou hrozbu pro zásadní americké národně.bezpečnostní zájmy," konstatuje odborník.

Volba ukončit chybně vedené vojenské dobrodružství po 11. září 2001 je prvním krokem k obnovení stability v americké národně-bezpečnostní politice, tvrdí profesor. Dodává, že američtí vojáci mají na práci důležitější věci než "sekat trávník" v dalekých, nehostinných místech.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Izrael Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 2 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 6 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

včera

RECENZE: Netflixovská Tvrdá odplata je zapomenutelné melodrama v akčním obalu

Do světa filmu se po relativně dlouhé pauze v titulní roli vrací herecká hvězda nultých let Jessica Alba. Její akční novinka Tvrdá odplata na Netflix přichází ve vhodné chvíli, kdy do kin vstoupila strohá nabídka titulů. Snímek během stopáže dokáže zabavit, renesanci akčního žánru však nečekejte.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy