Pchjongjang - Výročí konce druhé světové války se rychle blíží a s tím přibývají omluvenky státníků, kteří nedorazí na oslavy do Moskvy. Jedním z nich je i severokorejský vůdce Kim Čong-un, který svou účast dříve přislíbil.
O rozhodnutí severokorejského vůdce informoval kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. "Kim Čong-un se rozhodl zůstat v Pchjongjangu. Do Moskvy přijet nemůže, diplomatickými kanály nám bylo sděleno, že jeho rozhodnutí je spojeno s vnitropolitickými záležitostmi," řekl Peskov ruským novinářům. Podle spekulací stojí za Kimovou neúčastí žádosti zahraničních států, které si jeho přítomnost nepřály. To Peskov razantně odmítl.
Popvé se o jeho neúčasti začalo spekulovat, když si nezajistil v Moskvě žádný hotel, což ovšem nebylo považováno za významné, protože mohl pobývat i na ambasádě. Odborníci na KLDR předpokládali, že první zahraniční zemí, kterou Kim navštíví, bude právě Rusko. Podle dostupných informací se neplánuje žádný náhradní termín Kimovi návštěvy.
Objevilo se také velké množství spekulací, podle kterých probíhá v KLDR mocenský boj, který může být tím pravým důvodem zrušení návštěvy. Podle informací, které zveřejnila jihokorejská média, měla na vůdcův rozkaz proběhnout čistka, v jejímž průběhu měl Kim poslat na smrt patnáct prominentů, kritizujících jeho způsob vedení země.
Vojenské přehlídky se kromě Kima nezúčastní ani český prezident Zeman nebo běloruský vůdce Lukašenko. Naproti tomu se celých oslav mají zúčastnit zástupci například Číny, Indie, Venezuly, Srbska, Kuby nebo Mongolska. Německá kancléřka Merkelová má do Moskvy dorazit až den po oslavách.
Související
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
Velké pátrání probíhalo od pátečního rána na Zlínsku. Pohřešovaný byl sedmnáctiletý chlapec, jehož policisté a další lidé hledali v okolí Lukovečku. Do akce se zapojili strážci zákona na koních či se služebními psy. Odpoledne se hledaného mladíka podařilo najít.
Zdroj: Jan Hrabě