Neipyijto – V Barmě sice skončil ryze vojenský režim, přesto nejsou právě skončené parlamentní volby úplně demokratické. Volby provázela značná omezení a představitelé armády mají v zákonodárném orgánu stále předem zajištěnu čtvrtinu křesel.
Pozorovatelé a diplomaté označili hlasování za poklidné, nezaznamenali prý větší pokusy o manipulaci. Na volby dohlíželo si 11 tisíc místních i mezinárodních pozorovatelů v celkem 40 tisících volebních místnostech.
První oficiální výsledky by měly být známy v pondělí, nicméně místní média by už dnes v podvečer SEČ mohla zveřejnit některé dílčí údaje. Konečné výsledky hlasování by měly být známy zhruba za dva či více dní. Podle ústřední volební komise dosáhla voličská účast 80 procent.
Favoritkou barmských voleb je držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij a její strana Národní liga pro demokracii (NLD). Su Ťij dorazila k hlasovací místnosti v Rangúnu v doprovodu bodyguardů. Její příjezd doprovázel obrovský mediální zájem.
K hlasovacím místnostem se od rána vydal velký počet voličů. Lidí vytvořili dlouhé fronty před buddhistickými chrámy, školami i vládními budovami, aby mohli odevzdat svůj hlas. Nálada je podle pozorovatelů "plná vzrušení a nadšení".
Národní liga pro demokracii vyhrála volby již v roce 1990, junta ale její vítězství neuznala a Su Ťij byla vsazena do domácího vězení, kde strávila 15 let.
Ne všichni mají ale v Barmě stejná práva. Možnost kandidovat i volit je upírána příslušníkům milionového muslimského etnika Rohingů i mnohým dalším vyznavačům islámu. A v řadě pohraničních oblastí, kde etnické menšiny pokračují v bojích proti vládním vojskům, se z bezpečnostních důvodů nehlasuje vůbec.
Související
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
před 52 minutami
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
před 1 hodinou
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 2 hodinami
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 3 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 3 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 4 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 6 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
včera
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
včera
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
včera
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
včera
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
Britská královská rodina se nedávno rozrostla o dalšího člena, kterého v Portugalsku přivedla na svět princezna Eugenie. S manželem si ale ještě nějaký čas nechávala jedno tajemství. S pravdou se rozhodla jít ven až v úvodu tohoto srpnového týdne.
Zdroj: Lucie Podzimková