Neipyijto - Vůdkyně Národní ligy pro demokracii (NLD) a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij patrně usedne v nové barmské vládě. Do funkce ji navrhl nastupující prezident. Zatím zůstává nejasné, jaký resort by měla řídit.
Podle seznamu navržených ministrů se jméno Su Ťij vyskytuje u čtyř ministerstev, mimo jiné zahraničí, energetiky a školství.
Kolují zvěsti, že se Su Ťij stane šéfkou diplomacie, ale to ještě zdaleka není jisté, protože by se musela vzdát svého místa v parlamentu a ukončit stranické aktivity.
"Pochybuji, že by Su Ťij převzala post ministryně zahraničí," řekl politolog Tu Ťjo Hlain. "Navíc práce ministra zahraničí s sebou nese spoustu cestování po světě. Musela by podnikat spoustu cest do zahraničí a neměla by čas kontrolovat vládu," dodal v rozhovoru pro AP.
Su Ťij se už nechala slyšet, že bude "nad prezidentem" a že zemi bude vládnout nepřímo. Zvolený prezident Tchin Ťjo se úřadu oficiálně ujme 1. dubna.
Armáda si v Barmě nadále udržuje silný vliv na politické dění; ústava jí zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel, což jí umožňuje vetovat ústavní dodatky, a omezovat tak rozsah demokratických reforem.
Související
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
Zvrat v Myanmaru: Armáda získává zpět území díky náletům. A Číně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
Až bude trojnásobná olympijská šampionka Ester Ledecká trénovat na novou sezónu 2026/27, bude se již připravovat s novým obsazením jejího realizačního týmu. Nyní totiž oznámila, že už ji dále nepovedou její dosavadní lyžařští trenéři Franz Gamper a Tomáš Bank.
Zdroj: David Holub