Islámábád - Pákistánské úřady znovuotevřely hraniční přechod s Afghánistánem, který byl uzavřen začátkem měsíce kvůli přestřelce, při níž zemřelo 15 lidí. Kábul rozhodnutí uvítal. Oba státy se domluvily, že budou v pohraničním městě Čaman dodržovat příměří.
Přechod Čaman leží v jihopákistánské provincii Balúčistán a patří k nejdůležitějším přechodům mezi oběma zeměmi. Pákistán znovuotevření přechodu zdůvodnil "humanitárními důvody".
Při přestřelce z 5. května tam přišlo o život devět Pákistánců a šest Afghánců. Podle Pákistánu afghánští vojáci tehdy začali střílet na Pákistánce, kteří sčítali místní obyvatelstvo. Afghánistán naopak tvrdí, že přestřelku zahájila pákistánská bezpečnost.
Vztahy mezi Pákistánem a Afghánistánem jsou v poslední době velmi napjaté. V letošním roce byly hraniční přechody mezi oběma zeměmi již dříve na několik týdnů uzavřeny.
Pákistán obviňuje Afghánistán, že podporuje pákistánské teroristy, kteří se podíleli na sérii násilných útoků v Pákistánu a prchají přes hranici. Afghánistán zase Pákistán viní z podpory Talibanu.
Související
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
Aktuálně se děje
před 47 minutami
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
před 1 hodinou
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
před 3 hodinami
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
před 3 hodinami
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
před 4 hodinami
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
před 5 hodinami
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
před 6 hodinami
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
před 7 hodinami
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
před 8 hodinami
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
před 8 hodinami
Vláda vyšachovala prezidenta. Pavel na summit NATO nepojede, rozhodla
před 9 hodinami
Írán chce potápět americké lodě hlídkující v Hormuzském průlivu
před 10 hodinami
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
před 11 hodinami
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Nejméně 12 mrtvých
před 11 hodinami
Trump v Íránu zásadně mění strategii. Místo útoků zahajuje ekonomickou válku
před 13 hodinami
Počasí čeká o víkendu zlom. Do Česka se přižene déšť
včera
Orbán se po volební porážce už v EU nechce ukazovat. Na summitu ho zastoupí Fico
včera
Jaký je skutečný stav? Írán navenek projevuje vzdor, uvnitř se ale hroutí
včera
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
včera
Trump se nechal vyobrazit jako Ježíš. Teď tvrdí, že to bylo jinak
včera
Životní minimum se zatím nezvyšuje, rozhodla Babišova vláda
Životní minimum se má letos v Česku zvyšovat, ale nebude to tak brzy, jak se původně předpokládalo. Pondělní rozhodnutí vlády premiéra Andreje Babiš (ANO) to jen potvrdilo. Minimum bude mít ještě několik měsíců stejnou výši.
Zdroj: Jan Hrabě