Port Moresby - Tichomořský stát Papua-Nová Guinea v pondělí zasáhlo zemětřesení, po kterém následovaly sesuvy půdy a rozsáhlé výpadky proudu. Úřady už hlásí 30 mrtvých a přes 300 zraněných.
Ohnisko otřesů o síle 7,5 stupně se nacházelo v centrální, řídce obydlené hornaté části ostrova Nová Guinea. Po nich přišla ještě řada následných otřesů.
"Některé oblasti byly touto přírodní katastrofou postiženy a my posíláme vojáky a další vládní úředníky na pomoc místním obyvatelům ve chvíli nouze," uvedl premiér Peter O´Neill. Zjišťování škod však komplikuje nepřístupnost zasažených oblastí, uvedla agentura AP.
Pod dvěma zřícenými budovami a sesuvem půdy ve městě Mendi v provincii Southern Highlands přišlo o život 12 osob, sdělila zdravotní sestra Julie Sakolová z místní nemocnice, kam byla do márnice převezena těla obětí. Policie ve městě Mendi sdělila, že mrtvých z tohoto okresu je celkem 14.
Představitel provinční vlády William Bando uvedl, že celkem v této oblasti vzdálené asi 560 kilometrů severozápadně od hlavního města Port Moresby zemřelo při zemětřesení pravděpodobně na 30 lidí.
Otřesy také poškodily infrastrukturu důlního a energetického průmyslu. Americký ropný gigant Exxon Mobil byl v důsledku zemětřesení nucen uzavřít svůj velký závod na výrobu zkapalněného zemního plynu (LNG), který produkuje 6,9 milionu tun plynu ročně a který má hlavní zákazníky v Japonsku, Číně a na Tchaj-wanu. Postižen je také velký zlatý důl u města Porgerra, který má přes 2500 zaměstnanců.
Papua-Nová Guinea leží v oblasti zvané Ohnivý kruh, kde se setkávají tektonické desky. Před rokem tady zaznamenali dokonce zemětřesení o síle 8,0 stupně.
Související
Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29
Katastrofální sesuv půdy: Papua-Nová Guinea hlásí tisíce mrtvých, jejich počet dál stoupá
Papua-Nová Guinea , Zemětřesení , Sesuv půdy
Aktuálně se děje
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
22. května 2026 19:32
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě