Kábul - Zavražděný afghánský exprezident a předseda mírové rady Burhánuddín Rabbání byl v pátek za přítomnosti tisíců Afghánců pohřben v Kábulu. Informuje o tom agentura AFP.
Někteří účastníci pohřbu házeli na vládní automobily kameny. Bezpečnostní složky tak musely několikrát varovně střílet do vzduchu. Mnozí účastníci při pohřbu skandovali slogany jako "Smrt Talibanu" a "Smrt zrádcům", což je podle agentury AFP vyjádření podezření, že za smrtí Rabbáního stojí někteří lidé z mírové rady.
Podle AFP se účastníci pohřbu uklidnili, když byl Rabbání pohřben a klerik odcitoval několik veršů z Koránu.
Jak píše agentura Reuters, na mnoha místech v Kábulu v pátek visely Rabbáního fotografie.
"Úmrtí profesora Rabbáního je velkou ztrátou pro Afghánistán a dnes všichni máme den smutku," řekl majitel restaurace Mohammad Zája. "Rabbání byl zavražděn v nejtěžší možný čas pro Afghánce. V době, kdy je zde bezpečnostní situace nejhorší a lidé cítí beznaděj," řekl jeden z hostů Zájovy restaurace.
Rabbáního v úterý zabil v jeho domě sebevražedný útočník, který se vydával za mírového vyjednávače Talibanu. Sedmdesátiletého exprezidenta exploze na místě zabila, další čtyři lidé utrpěli zranění.
Prezident Hamíd Karzáí, který Rabbáního jmenoval do čela Afghánské mírové rady v říjnu minulého roku a pověřil ho jednat s Talibanem o míru, předčasně ukončil svou účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku a odcestoval zpět do vlasti, aby se pohřbu zúčastnil.
Rabbání prezidentský úřad zastával od roku 1992 do chvíle, kdy se v roce 1996 chopil moci Taliban.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Aktuálně se děje
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
25. července 2026 21:06
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
25. července 2026 20:19
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub