Káthmándú - Pět horolezců je pohřešováno a patrně zahynulo při pokusu vystoupit na nepálskou horu Kančendženga. Mezi pohřešovanými jsou dva Maďaři včetně prvního maďarského pokořitele Mount Everestu, jeden Korejec a dva nepálští šerpové.
Horolezci zmizeli v pondělí odpoledne při výstupu na vrchol ve výšce 8586 metrů. "Nejsme si jistí příčinou jejich zmizení. Mohla to být lavina nebo pád," řekl agentuře AFP Dípendra Paudel z nepálského ministerstva pro turistický ruch.
Kančendženga, která leží východně od Mount Everestu, je třetí nejvyšší horou na světě. Horolezci byli naposledy viděni ve výšce 7800 metrů, upřesnil Paudel. "Je jen velmi malá naděje, že přežili," dodal.
Nepálské úřady identifikovali pohřešované jako pětačtyřicetiletého Zsolta Erösse z Maďarska, jeho sedmadvacetiletého krajana Petera Kisse, sedmačtyřicetiletého Jihokorejce Pak Nam-sua a dva nepálské šerpy Bibaše Gurunga a Pcho Dorčiho Šerpu, kterým bylo 24 a 23 let.
Eröss je nejúspěšnější maďarský horolezec a první ze své země, který vystoupil na Mount Everest. Kačendženga se měla stát jeho desátou pokořenou "osmitisícovkou".
Hora leží mezi Nepálem a Indií. Svoji výškou 8 586 metrů je třetí nejvyšší horou na světě. Až do roku 1852 byla brána za nejvyšší horu na světě, ale po několika britských měřeních se před ni dostali K2 a Mount Everest. Zároveň je druhou nejvyšší horou Himalájí.
Až do roku 1949 byl výstup z nepálské strany nemožný, protože tady měli cizinci zákaz vstupu. Rok před zpřístupněním z nepálské strany se Indie vymanila z britské nadvlády a z náboženských důvodů jsou výstupy z indické strany téměř nemožné. První pokus o zdolání hory proběhl v roce 1905. Mezinárodní expedice se snažila uspět jihozápadní stěnou. Pokus však skončil tragicky ve výšce 6 400 metrů v důsledku sesuvu laviny. Prvními kdo se prošel po vrcholu byli členové britské expedice George Band a Joe Brown v roce 1955.
Výstupy na vrchol jsou ztěžovány nejen politickými problémy, ale také počasím. Ze všech osmitisícovek je Kančendženga nejblíže moři, konkrétně Bengálskému zálivu. Z důvodu této relativní blízkosti moře je tady počasí velmi proměnlivé a mění se doslova z minuty na minutu. Noční můrou horolezců není výška, ale právě náhlé změny počasí, které dělá z Kančendžengy jednu z nejobtížnějších hor, co se týče výstupu, informuje server pohora.cz.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Související
Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák