Drama v Antarktidě nekončí, čínský ledoborec je v ledové pasti

Sydney - Čínský ledoborec Sněžný drak, který se v Antarktidě ve čtvrtek podílel na záchraně cestujících ze zamrzlé ruské lodi Akademik Šokalskij, sám v ledovém příkrovu podle všeho uvázl. Zatím podle australské námořní záchranné služby AMSA není jasné, zda se mu podaří vlastními silami z ledu vyprostit. Pokusit se o to chce v sobotu, napsala dnes agentura DPA.

Posádka čínského ledoborce dnes odpoledne místního času (ráno SEČ) ohlásila, že loď již zřejmě není schopná dalšího pohybu v ledu. Sněžný drak se nyní nachází na okraji příkrovu a nyní se připravuje na pokus proniknout ze zamrzlé oblasti na otevřené moře. Pokus o vyproštění vlastními silami se uskuteční v sobotu ráno místního času (v noci na pátek SEČ).

AMSA, která nynější evakuační operace v Antarktidě koordinuje, již informovala australský ledoborec Aurora Australis, aby setrval v oblasti a byl v pohotovosti pro možné záchranné nasazení.

Aurora již byla na cestě do Tasmánie, kam přepravovala 52 vědců a turistů z Akademika Šokalského. Na Auroru se dostali ve čtvrtek díky vrtulníku z čínského ledoborce. Nyní se australské plavidlo nachází asi 11 kilometrů severně od čínského ledoborce.

Čínský ledoborec postavily v roce 1993 ukrajinské loděnice jako arktickou nákladní loď. O rok později byla upravena k vědeckým a zásobovacím účelům. Před několika lety prošel Sněžný drak rozsáhlou modernizací.

Až se budete koupat, nezapomeňte provést tento pokus: Než vylezete z vany, vytáhněte zátku a zůstaňte ještě chvíli ve vaně ležet. Jak bude voda odtékat a nad její hladinu bude vystupovat stále větší a větší část vašeho těla, ucítíte, jak jeho hmotnost roste. Názorně se přesvědčíte, že hmotnost, kterou tělo ve vodě ztrácí (vzpomeňte si jen, jak lehcí jste se ve vodě cítili!), se znovu projeví, jakmile se tělo dostane z vody.

Když se něco takového stane velrybě, třeba když se při odlivu nedobrovolně octne na mělčině, má to pro ni osudné následky: obrovská vlastní hmotnost velrybu rozmáčkne. Velryby nežijí nadarmo ve vodě; vztlak vody je chrání před zhoubným vlivem tíže, píše quido.cz.

I když se to může zdát divné, toto úzce souvisí s tím, jak funguje ledoborec. Práce ledoborce je totiž založena na stejném fyzikálním jevu: část lodi, která je vytlačena nad hladinu, není už vyvažována vztlakem vody a nabývá "suchozemské" hmotnosti. Nebylo by správné si myslet, že ledoborec rozráží led při plavbě nepřetržitým tlakem své přídě. Tak totiž nepracují ledoborce, ale tzv. ledořezy. Tento způsob se hodí jen pro rozrážení poměrně tenkého ledu.

Související

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

Více souvisejících

antarktida Loď Akademik Šokalskij

Aktuálně se děje

včera

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

včera

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

včera

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

včera

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno včera

včera

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

11. července 2026 21:56

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

11. července 2026 21:01

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

11. července 2026 19:58

11. července 2026 19:04

Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil

Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy