Chřipka G4. V Číně se šíří nová nemoc, může přerůst v pandemii

Globálních pandemií se zřejmě jen tak nezbavíme. Zatímco se momentálně učíme žít s novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, hlásí se o slovo další nemoc, kterou tentokrát šíří prasata, a která opět pochází z Číny. Vědci se obávají, že by se nemoc mohla začít šířit i mezi lidmi.

Podle vědců se jedná o nový typ prasečí chřipky, která by rovněž mohla mít za následek novou pandemii. Závěry svého zkoumání zveřejnili ve studii v americkém odborném časopisu PNAS. Informoval o tom server ScienceAlert. 

Zmiňovaný virus G4 je zřejmě mutací H1N1, tedy prasečí chřipky, která v roce 2009 vyvolala pandemii, byť současné koronavirové krizi rozhodně nemůže konkurovat.

"Splňuje všechny základní podmínky, aby se mohla přenášet i na lidi," konstatovali vědci z čínských univerzit a Čínského centra pro kontrolu a prevenci infekcí (Center for Disease Control and Prevetnion) smutnou skutečnost.

V letech 2011-2018 zkontrolovali vědci třicet tisíc prasat v deseti různých čínských provinciích, díky čemuž se jim podařilo izolovat 179 nakažených vepřů, kteří by virus  mohli dál šířit.

Dále se pak uskutečnily pokusy na fretkách, které ve zkoumání chřipkových onemocnění hrají významnou roli, jelikož mají téměř identické symptomy jako lidé, tedy horečku, kašel, kýchání a dýchací potíže. Závěr byl takový, že se jedná o vysoce infekční virus, který má u fretek výrazně horší průběh než ostatní viry.

Ukázalo se také, prodělaná ani po prodělané běžné sezónní chřipce nevzniká imunita vůči G4. Podle testů protilátek v krvi se virem nakazilo už 10,4 % chovatelů prasat.

S novou prasečí chřipkou by tak mohla přijít do styku cca čtyři procenta populace. Virus se tedy už přenáší z prasat na lidi, ale zatím nebyl potvrzený přenos z člověka na člověka. "Jsou zde obavy, že se virus G4 adaptuje na lidský organismus, což ještě zvýší riziko další pandemie," varovali vědci.

Autoři studie proto vyzvali k okamžitému přijetí přísných hygienických opatření v chovech prasat a důraznému sledování lidí, kteří v nich pracují.

"Potvrzuje se, že nás zoonózy jen tak neopustí. Časovanou bombou se nám stávají právě domácí zvířata, s nimiž přicházíme do daleko častějšího styku než s těmi divokými. Ta jsou častokrát zdrojem různých virů s pandemickým potenciálem," informovali vědci.

Související

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.
Ilustrační fotografie.

Pandemie jsou pro demokratické státy zátěžovou zkoušku, upozornili vědci

Pandemie představují pro demokratické státy a jejich instituce zátěžovou zkoušku, klíčové je odvrátit snahy o narušení rovnováhy mezi výkonnou, legislativní a soudní mocí. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu vědců Národního institutu SYRI a Oxfordské univerzity, který aktuálně publikoval časopis East European Politics. Experti zároveň varují před snahou oslabovat politické protivníky prostřednictvím manipulace s penězi, které stát v době krize přerozděluje.

Více souvisejících

pandemie Čína prasečí chřipka Vepři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 43 minutami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy