Chřipka G4. V Číně se šíří nová nemoc, může přerůst v pandemii

Globálních pandemií se zřejmě jen tak nezbavíme. Zatímco se momentálně učíme žít s novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, hlásí se o slovo další nemoc, kterou tentokrát šíří prasata, a která opět pochází z Číny. Vědci se obávají, že by se nemoc mohla začít šířit i mezi lidmi.

Pandemie v Číně
doporučujeme

Podle vědců se jedná o nový typ prasečí chřipky, která by rovněž mohla mít za následek novou pandemii. Závěry svého zkoumání zveřejnili ve studii v americkém odborném časopisu PNAS. Informoval o tom server ScienceAlert

Zmiňovaný virus G4 je zřejmě mutací H1N1, tedy prasečí chřipky, která v roce 2009 vyvolala pandemii, byť současné koronavirové krizi rozhodně nemůže konkurovat.

"Splňuje všechny základní podmínky, aby se mohla přenášet i na lidi," konstatovali vědci z čínských univerzit a Čínského centra pro kontrolu a prevenci infekcí (Center for Disease Control and Prevetnion) smutnou skutečnost.

V letech 2011-2018 zkontrolovali vědci třicet tisíc prasat v deseti různých čínských provinciích, díky čemuž se jim podařilo izolovat 179 nakažených vepřů, kteří by virus  mohli dál šířit.

Dále se pak uskutečnily pokusy na fretkách, které ve zkoumání chřipkových onemocnění hrají významnou roli, jelikož mají téměř identické symptomy jako lidé, tedy horečku, kašel, kýchání a dýchací potíže. Závěr byl takový, že se jedná o vysoce infekční virus, který má u fretek výrazně horší průběh než ostatní viry.

Ukázalo se také, prodělaná ani po prodělané běžné sezónní chřipce nevzniká imunita vůči G4. Podle testů protilátek v krvi se virem nakazilo už 10,4 % chovatelů prasat.

S novou prasečí chřipkou by tak mohla přijít do styku cca čtyři procenta populace. Virus se tedy už přenáší z prasat na lidi, ale zatím nebyl potvrzený přenos z člověka na člověka. "Jsou zde obavy, že se virus G4 adaptuje na lidský organismus, což ještě zvýší riziko další pandemie," varovali vědci.

Autoři studie proto vyzvali k okamžitému přijetí přísných hygienických opatření v chovech prasat a důraznému sledování lidí, kteří v nich pracují.

"Potvrzuje se, že nás zoonózy jen tak neopustí. Časovanou bombou se nám stávají právě domácí zvířata, s nimiž přicházíme do daleko častějšího styku než s těmi divokými. Ta jsou častokrát zdrojem různých virů s pandemickým potenciálem," informovali vědci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povodně v Japonsku si vyžádaly nejméně 55 životů

07.07.2020 20:20 Nejméně 55 lidí zemřelo při záplavách na jihu Japonska, které od pátku sužují silné lijáky. Desítky…

V Číně spadl autobus se studenty do vodní nádrže, nejméně 21 mrtvých

07.07.2020 16:57 Při nehodě autobusu ve městě An-šun v jižní části Číny dnes zemřelo nejméně 21 lidí, informuje…

Melbourne obnovuje karanténu. Covid-19 se šíří neudržitelným tempem, řekl…

07.07.2020 16:17 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro…

Ministr šarlatánem. Politik radil lidem léčit koronavirus pomocí známé…

07.07.2020 15:55 Pandemie covid-19 nemá pouze zdravotní a ekonomické dopady. Dezinformátoři neboli šiřitelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy