Peklo pro klokany či koaly. Požáry v Austrálii decimují zvířata, uhynuly jich miliony

Požáry, které po řadu týdnů sužují horkem vysušenou Austrálii, ohrožují také tamní zvířata. Agentura WIRES, která se zabývá záchranou divokých zvířat, má nyní ve své péči několik zraněných tvorů. Je mezi nimi popálená vačice i mladý klokan. Tracy Burgessová z agentury ale upozornila, že k veterinářům se nedostává očekávané množství zvířat postižených ohněm, což by mohlo znamenat, že jich mnoho uhynulo, napsala dnes agentura Reuters.

Požáry pustoší pět států, zejména Nový Jižní Wales a Viktorii. Oheň sežehl už čtyři miliony hektarů pozemků. Zvířatům v oblasti pomáhají dobrovolníci.

Australská příroda je domovem mnoha druhů původních živočišných druhů, mezi něž patří klokani, koalové, vačice, vombati nebo ježury. Panují obavy, že několikatisícová kolonie koalů, která žije na severovýchodním pobřeží, přišla v požárech o 30 procent populace.

Úřady zatím nemají informace o tom, kolik zvířat mohlo v ohni zemřít, ale odborníci citovaní Reuters to odhadují na miliony kusů.

"Nevozí k nám k záchraně moc zvířat. Bojíme se, že je to prostě tím, že ta zvířata už nežijí," řekla Burgessová, která pracuje pro WIRES jako dobrovolnice.

Organizace nedostává od vlády mnoho peněz, takže je závislá na dárcích a na práci dobrovolníků. Burgessová se stará o vačici, kterou našli v městečku Clarence v oblasti Modrých hor, asi 100 kilometrů západně od Sydney.

Její kolegyně Tracy Doddová má zase na starost mladého klokana, který se našel rovněž v Clarence, kde oheň zničil mnoho domů. "Seděl v křoví, jeho matka nebyla daleko, ale on nebyl zjevně schopen vyskočit za ní," řekla Doddová, na jejímž klíně seděl klokánek, s ovázanýma zadníma nohama.

Look, they don't know which way to run from cars, but they sure know which way to run from fire #NSWfires #bushfirecrisis ? pic.twitter.com/EguanpLJq0

— Mitchell Lyons (@mitchest) December 30, 2019

WIRES se zabývá také osvětou a informuje veřejnost o živočišné říši. Většinou lidi nabádá, aby divoké tvory nekrmili, v současné situaci ale tento pokyn neplatí. Dobrovolníci naopak žádají, aby lidé zvířatům poskytli vodu a jídlo. Na sociálních sítích kolují snímky divokých zvířat obcházejících domácí bazény i ptačí pítka.

Burgessová je odhodlaná nalezenou vačici zachránit, kromě jiného i proto, že zjistila, že jde o matku, která ve svém vaku chrání mládě. "Když jsme vak otevřeli, objevila se malá packa, ano, je tam velmi malá a holá vačice. Ta velká je urputná matka, která pro své mládě udělá cokoli," řekla Burgessová.

Související

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a následovala nejteplejší listopadová noc v historii. Vysoké by měly zůstat i dnes. Úřady ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, varují před vysokým rizikem lesních požárů a zakázaly rozdělávání ohňů. Informují o tom světové agentury.

Více souvisejících

Požáry v Austrálii Zvířata Austrálie Klokani Koala medvídkovitý

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy