Tálibán a afghánská vláda slíbily klid zbraní, má trvat tři dny

Afghánské hnutí Tálibán v úterý oznámilo, že od pátku bude dodržovat třídenní příměří u příležitosti muslimského svátku oběti. Afghánská vláda vzápětí nařídila svým bezpečnostním silám, aby klid zbraní respektovaly.

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)
doporučujeme

"Všem bojovníkům bylo nařízeno, aby během tří dnů a nocí svátku íd al-adhá neprováděli operace proti nepříteli," uvedl v prohlášení mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. Při jakémkoli útoku "nepřítele" ale rebelové použijí sílu, dodal.

Afghánská vláda krátce nato nařídila "všem bezpečnostním silám příměří respektovat", sdělil mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního. Také vládní jednotky si ale podle něj vyhrazují právo odpovědět na případné útoky.

Příměří by mohlo přinést jisté zklidnění situace po týdnech rostoucích násilností v zemi, napsala agentura Reuters. Prezident Ghaní dnes uvedl, že od únorového podpisu mírové dohody mezi USA a Tálibánem povstalci zabili 3650 příslušníků afghánských bezpečnostních sil.

Spojené státy vyhlášení příměří v Afghánistánu přivítaly a vyjádřily naději v co nejrychlejší zahájení mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a Tálibánem. Ghaní řekl, že doufá, že přímé mírové rozhovory s Tálibánem začnou do týdne.

Zahájení jednání doposud bránily spory mezi oběma znepřátelenými stranami ohledně vzájemného propouštění vězňů a zajatců, které předpokládá únorová dohoda Američanů s Tálibánem. Na jejím základě by mělo z vládních vězení vyjít 5000 členů Tálibánu a povstalci by měli na oplátku propustit 1000 zajatých členů bezpečnostních sil.

Vládní vězení zatím opustilo kolem 4000 členů Tálibánu a hnutí osvobodilo zhruba 800 zajatců, napsala agentura AP. Zbytek vězňů, o jejichž osvobození usiluje Tálibán, se vláda doposud zdráhala propustit, protože byli podle ní usvědčeni z vážných zločinů. V úterý ovšem prezident Ghaní podle AP prohlásil, že je připraven osvobodit i zbývající vězně z řad Tálibánu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanon zaznamenal denní rekordní počet nákaz koronaviru - 255

06.08.2020 20:55 V Libanonu za uplynulých 24 hodin přibylo 255 potvrzených případů koronaviru, což je dosud vůbec…

Na Kypru vyslechli Rusa spojovaného s výbuchem dusičnanu

06.08.2020 20:26 Kyperská policie dnes na žádost libanonských úřadů vyslechla Rusa Igora Grečuškina spojovaného s…

75 let od dopadu atomové bomby na Hirošimu. Parkem míru se rozezněl zvon

06.08.2020 16:28 Aktualizováno Minutou ticha a apelem na japonskou vládu k podepsání dohody OSN o zákazu jaderných zbraní si dnes…

V KLDR oficiálně covid-19 není, úřady přesto uvalily karanténu na tisíce…

06.08.2020 15:59 Severokorejské úřady posílají potravinovou pomoc do města Kesong uzavřeného kvůli podezření na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama