Údajné Gándhího brýle se vydražily v přepočtu za 7,5 milionu Kč

Za 260.000 liber (zhruba 7,5 milionu Kč) se dnes v Británii vydražily brýle, které údajně nosil bojovník za indickou nezávislost Mahátma Gándhí. Aukční síň East Bristol Auctions původně odhadovala, že by za ně zájemce mohl zaplatit 10.000 až 15.000 liber (290.000 až 435.000 Kč), informovala agentura DPA.

Nový majitel pozlacených brýlí s kulatými obroučkami si přitom nemůže být stoprocentně jistý, že pomůcka patřila vůdci indického hnutí za nezávislost. Podle dosavadního majitele je Gándhí dal zhruba před sto lety během pobytu v tehdejší Jižní Africe jeho strýci. Nevyvratitelný důkaz o tom ale nemá.

Podle aukční síně nicméně typ brýlí odpovídá těm, které Gándhí ve 20. a 30. letech minulého století nosil. Indický politický vůdce byl přitom známý tím, že "své brýle, které již nechtěl, dával lidem, kteří je potřebovali nebo kteří mu pomohli".

Podle dražitele Andyho Stowea si původní majitel brýlí - muž po osmdesátce - nebyl tak docela jistý jejich hodnotou. Aukční síni je vhodil do schránky se vzkazem: "Tyto brýle patřily Gándhímu, zavolejte mi." V následném rozhovoru potom Stoweovi řekl, že může brýle vyhodit, pokud je nebude možné prodat. Když dražitel majiteli později řekl, jaká bude vyvolávací cena, nechtěl mu muž věřit. "Myslel si, že si z něj utahuji," řekl agentuře AP Stowe.

Móhandás Karamčand Gándhí, později známý jako Mahátma (Velký duch), se narodil 2. října 1869. Jeho politika nenásilného odporu, kterou se snažil dosáhnout nezávislosti Indie na Britském impériu, z něj učinila vzor milionů lidí po celém světě. Gándhího zastřelil hinduistický extremista v roce 1948, zhruba půl roku po vyhlášení nezávislosti Indie.

Související

Mahátma Gándhí

Mahátma Gándhí byl promuslimský? Vandalové poničili jeho památník a ukradli popel

Neznámí zloději ukradli část popela indického politika a bojovníka za národní nezávislost Móhandáse Karamčanda (Mahátmy) Gándhího. Do památníku v centrální Indii se výtržníci vloupali ve středu, kdy by Gándhí oslavil 150. narozeniny, informoval server BBC. Útočníci také ve svatyni zelenou barvou pokreslili plakát s politikovou podobiznou a napsali na něj slovo "zrádce".

Více souvisejících

Mahátma Gándhí brýle aukce

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové se přihlásili k dobytí další obce na Ukrajině. Kyjev mlčí

Rusko v neděli prostřednictvím ministerstva obrany prohlásilo, že příslušníci jeho armády dobyli vesnici Bohdanivka nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti na jihu Ukrajiny. Kyjev se k tomu zatím nijak nevyjádřil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy